Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Výskumníci z MIT prišli na to, ako hýbať veľkými a ťažkými predmetmi. Inšpirácia prišla z pradávanych stavieb ako sú pyramídy v Gíze, monumentálna stabva Stonehenge či monolitické sochy Moai.

Bádatelia, historici či výskumníci sa dlhé roky snažia prísť na to, akým spôsobom mohli vzniknúť stavby ako sú pyramídy v Gíze, Stonehenge, prípadne monolitické sochy Moai. Tvoria ich totižto bloky kameňa, ktoré môžu vážiť viac ako 80 ton. Bez použitia moderných žeriavov a techniky si teda nevieme úplne presne predstaviť, ako naši predkovia takýmito ťažkými predmetmi hýbali.

Výskumníci z MIT možno smerujú k odpovedi

Výskumníkom z dizajnového štúdia Matter Desing, ktoré pozostáva väčšinou z výskumníkov z MIT, sa podarilo nájsť spôsob, akým dokážu hýbať ťažkými predmetmi. Ako informuje portál DesignBoom, za pomoci spoločnosti Cemex Global R&D vytvorili takzvané „beztiažové“ betónové formy, ktoré použitím rôznych tvarov a následnej rotácie umožňujú bezproblémový pohyb aj extrémne ťažkých objektov.

Vedúci dizajnérskeho laboratória Brandon Clifford podrobne uviedol svoje zistenia počas prednášky na konferencii TED 2019, ktorá sa konala vo Vancouveri. Na tejto konferencii tiež prezentoval video, ktoré demonštruje princíp premiestňovania ťažkých predmetov a ich zostavenie do viacúrovňových platforiem, stien či dokonca aj schodísk.

Ako to teda funguje?

Výskumníci sa v prvom rade pozreli na hustotu takzvaných masívnych konštrukčných jednotiek (MMU) a ich ťažisko. Za použitia betónu s premenlivou hustotou a pokročilých algoritmov sa ťažisko objektu dokáže kalibrovať na presné miesto, čo následne umožní jeho jednoduchú kontrolu a stabilitu.

Štúdio Matter Desing tak vytvorilo v kolaborácií so spoločnosťou Cemex dokopy 2 projekty, JanusWalking Assembly. Videá týchto projektov demonštrujú, akým spôsobom je možné bez použitia žeriavu premiestňovať a zostavovať inak veľmi ťažké objekty. Ako hovorí sám Brandon Clifford, ich objav by mohol v budúcnosti prispieť k novým konštrukčným metódam bez použitia ťažkej techniky.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú