Najväčšia raketa na svete môže už čoskoro opäť vzlietnuť, šance na úspech sú pritom bezprecedentné. Ako upozorňuje portál Interesting Engineering, Federálny letecký úrad (FAA) v USA uzavrel vyšetrovanie posledného zlyhania takejto mega-rakety, ktorú vyvíja americká spoločnosť SpaceX. Podľa Elona Muska pritom môže stroj opäť vzlietnuť už čoskoro, tentoraz zrejme uvidíme poriadny úspech.

Ostáva pár vylepšení

Aj keď FAA uzavrel vyšetrovanie, pred ďalším letom musí SpaceX implementovať viacero zmien, ktoré úrad požaduje. Tak ako pri predošlých zlyhaniach rakety Starship, aj v tomto prípade je väčšina z týchto problémov s najväčšou pravdepodobnosťou už vyriešená, keďže sa SpaceX na vyšetrovaní priamo podieľa a s expertami z FAA komunikuje.

Druhý test Starship dopadol oveľa lepšie, než jeho aprílový predchodca a firma sa podarilo oddeliť od seba stupne, pričom iróniou je, že by druhý stupeň uspel ak by sa na jeho palube nachádzala záťaž v podobe nákladu. Firma si preto verí a dúfa, že sa to na tretí raz podarí – podľa Elona Muska môže Starship opäť odštartovať už v marci.

V Starbase, továrni a komplexe na vývoj, konštrukciu a testovanie týchto rakiet, prebiehajú záverečné prípravy, avšak firma musí dostať aj licenciu a povolenie na ďalší let. Samotný SpaceX krátko po druhom teste identifikoval 17 problémov, ktoré zdieľal aj s FAA, ktorý teraz požaduje ich implementáciu.

Kým sedem z týchto problémov sa týkalo prvého stupňa, ďalších desať platí pre druhý stupeň Starship. Po prvom teste pritom SpaceX musel implementovať až 63 zmien – okrem stoviek tých, ktoré firma priniesla nezávisle od úradu.

Viac ako tisíc zmien

Druhý plnohodnotný prototyp Starship priniesol v porovnaní s tým prvým viac ako 1 000 rôznych zmien, ktoré zaručili, že sa stroj dostal vo svojej misii oveľa ďalej a nechýbalo veľa od skutočného úspechu. Najdôležitejším cieľom je úspešné dosiahnutie obežnej dráhy a jej opustenie druhým stupňom, pričom mäkké pristátie na Zemi je zatiaľ len bonusovým cieľom.

SpaceX chce až 9 letov

Podľa Teslarati chce SpaceX letieť s raketou Starship v tomto roku až deväť krát, pričom túto informáciu mal priniesť administrátor FAA. Ak by sa podarilo tento plán naplniť a skutočne by Starship letela po tretí raz už v marci, znamenalo by to jeden let za mesiac – rakete Falcon 9 trvalo roky po prvom úspešnom lete, než dosiahol takúto kadenciu.

SpaceX

Z technického hľadiska nie je takýto vývoj udalostí vylúčený, keďže má SpaceX v zálohe takmer hotových hneď niekoľko takýchto rakiet, ktoré potrebujú len prejsť predletovými testami a skúškami. Tak agresívna letová kadencia by zásadne pomohla projektu Starlink, ktorý vyžaduje vynášanie tisícov satelitov na obežnú dráhu Zeme.

To je však možné dosiahnuť len za predpokladu, že sa misia tretej plnohodnotnej Starship skutočne podarí a SpaceX nebude potrebovať ďalšie mesiace na vývoj, úpravy a zmeny komponentov.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú