Detektor lži by mohol byť podľa tohto návrhu využitý aj pri výberovom konaní na post prezidenta policajného zboru a iné vysokopostavené pozície v štátnej správe. Informácie zverejnilo v tlačovej správe Ministerstvo vnútra SR na základe rozhovoru ministra vnútra pre agentúru TASR.

S návrhom na zlepšenie procesu výberového konania pre najvyššie posty predstaviteľov polície či inšpekcie prišiel minister vnútra Roman Mikulec. Reaguje tým na využitie takéhoto prostriedku aj v iných odvetviach štátnej správy či v komerčnom priestore.

Detektor lži, nazývaný tiež polygraf, by tak mohol byť podľa týchto informácií využitý aj pri dôležitých výberových konaniach, pri ktorých je potrebné podrobne preveriť uchádzačov o najvyššie posty v štátnej správe.

Zobraziť celú galériu (1)
FOTO TASR - Jaroslav Novák

Mikulec zároveň dodal, že takýto „doplnok“ pri výberovom konaní nie je žiadnou novinkou a už doteraz sa polygraf využíval aj pri výberových konaniach v komerčnej sfére alebo iných oblastiach štátnej správy.

„Treba si uvedomiť, že toto vyšetrenie je dnes súčasťou výberových konaní mnohých komerčných firiem. Vyšetrenie na polygrafe je vyžadované na niektoré funkcie aj v rámci štátnej správy v Slovenskej republike, takže neprichádzame so žiadnou extrémnou novinkou,“ poznamenal minister

Vláda už vo svojom programovom vyhlásení v apríli uviedla, že chce zlepšiť situáciu aj v policajnom zbore, preveriť jeho aktuálny stav a zlepšiť legislatívu či personálne obsadenie policajného zboru.

Zároveň chce prehodnotiť aktuálnu právnu formu pre vymenovanie a odvolávanie prezidenta PZ, čím sa má zvýšiť transparentnosť, no taktiež posilniť pozícia a vplyv ministra vnútra. Podľa najnovších informácií agentúry TASR však terajší prezident zboru, Milan Lučanský, odstupuje zo svojho postu.

Prezident PZ SR skončí vo funkcii. Je možné, že jeho nástupca sa už podrobí aj detektoru lži

Dôvodom majú byť rozdielne názory na fungovanie policajného zboru, ktoré sú údajne v rozpore s názormi ministra vnútra, Romana Mikulca. Lučanský sa vzdá svojho postu na konci augusta.

Následne bude vláda hľadať nového policajného prezidenta a účastníci výberového konania by sa už mohli neskôr podrobiť aj testu na detektore lži, pomocou ktorého je možné monitorovať pravdovravnosť osoby na základe viacerých údajov.

Počas testu na polygrafe sa zaznamenávajú údaje o zmene v kardiovaskulárnom, respiračnom a elektrodermálnom systéme. Využitím detektora lži pri výberových konaniach by sa zároveň zvýšila dôveryhodnosť vybraných účastníkov.

Okrem výberového konania na post policajného prezidenta by sa mohol detektor lži využívať aj pri inšpekcie a ďalších funkciách štátnej správy. Prijímanie vrcholových predstaviteľov na vysokopostavené pozície by potom zahŕňalo aj ďalšie dokladovanie majetku a financií.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom