banner-nexus-6p
Z našich článkov už možno ako tak poznáte spoločnosť IHS Markit, ktorá sa venuje prieskumu výrobných cien smarfónov. Medzi najnovšie a najdiskutovanejšie sa radia aj vlajkové lode Googlu, Pixel a Pixel XL.

Sleduj Fontech.sk aj na Facebooku, YouTube a Instagrame!

Za čias Nexusov sa zariadenia od Google predávali za prijateľné ceny aj napriek tomu, že boli vybavené tým najlepším hardvérom na trhu. Od Nexusu 6 však začali ceny rásť a najnovším Pixelom si dovolil softvérový gigant nastaviť ceny poriadne vysoko. Sú porovnateľné s ostatnými vlajkovými loďami top konkurencie a Pixely sú výnimočné už len čistým Androidom, a unikátnym dizajnom, i keď dizajn je pre mnohých skôr negatívom.

Huawei Nexus 6P môžete kúpiť v e-shopoch za cenu od (Zdroj: Heureka.sk)
Porovnať ceny >>

google-pixel-vydz-nahlad

TIP: Ako obstál Google Pixel v porovnaní o titul najlepšieho fotomobilu?

Spoločnosť IHS Markit teda neprehliadla ani tieto smartfóny a konkrétne väčšiemu Pixelu XL v 32 GB verzii vypočítala výrobné náklady na približne 261 €. Nakoľko predajná cena začína na úrovni 704 €, po odpočítaní výrobných nákladov vychádza zisk 443 €. Z tohto čísla však ešte treba odrátať náklady na výskum, vývoj, marketing a administratívne výdavky, a až potom vyjde výsledný zisk pre giganta.

Užšie rámiky okolo displeja by určite prispeli k celkovému skrášleniu dizajnu

Takouto výrobnou cenou sa už Pixely radia medzi konkurenčné vlajkové lode, ako je napríklad Samsung Galaxy S7 Edge či iPhone 7 Plus. Okrem toho tieto smartfóny už na sebe nenesú logá svetových výrobcov ako tomu bolo pri Nexusoch (LG, HTC, Asus, Motorola), čím sa Google osamostatnil. Integráciu hardvéru aj softvéru má teraz na starosti už len Google, a tak má lepšiu kontrolu nad smartfónmi. Vo výsledku teda cena mohla narásť aj z tohto dôvodu.

Aká je tvoja reakcia?
Milujem to
0%
Páči sa mi to
0%
Chcem to
0%
Mám to
0%
Nepáči sa mi to
0%
Neznášam to
0%
O autorovi
Peter Puhovich
Študent so zameraním na grafický dizajn, fanúšik smartfónov, ale aj iných IT zariadení. O technológie som sa začal zaujímať vďaka svojmu prvému Android tabletu a po čase ma zaujali aj čínske zariadenia. Ak budete mať akékoľvek otázky, môžete ma kontaktovať e-mailom alebo na sociálnych sieťach.