Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Tím výskumníkov zo Singapurskej národnej univerzity (NUS) vytvoril prototyp zariadenia s názvom Shadow-Effect Energy Generator (SEG), ktoré dokáže generovať elektrickú energiu vďaka tieňu. Tento fascinujúci koncept môže pomôcť zmeniť spôsob výroby energie z obnoviteľných zdrojov v interiéri. Na tému upozornil portál Science Alert.

Lacnejší a efektívnejší než solárne články

Solárne panely patria medzi najobľúbenejšie spôsoby výroby energie z obnoviteľných zdrojov na svete. Najlepšie však fungujú počas slnečného dňa, kedy na ich celú plochu lúče priamo dopadajú.

Ak sa čo len trochu zamračí, účinnosť solárnych panelov často prudko klesá. Vedci zo Singapurskej národnej univerzity však vytvorili alternatívu, ktorá dokáže vyrábať energiu práve vďaka tieňu.

Zobraziť celú galériu (1)
Ilustračná snímka / Zdroj: Freepik

Shadow-Effect Energy Generator (SEG) je prístroj, ktorý na výrobu elektriny využíva kontrast medzi tmou a svetlom. Tiene, ktoré sú pri výrobe slnečnej energie problémom SEG, naopak „premieňa“ na čistú energiu. Výroba tejto technológie je podľa vedcov dokonca lacnejšia než výroba klasického solárneho článku.

„V našej práci sme vyťažili z kontrastu osvetlenia spôsobeného tieňmi ako nepriameho zdroja energie. Kontrast osvetlenia spôsobuje rozdiel napätia medzi tieňom a osvetlenými časťami, čo vedie k vytváraniu elektrického prúdu.“, uviedol materiálový vedec na NUS, Tan Swee Ching. 

SEG je zložený zo série tenkých prúžkov zlata na kremíkovej doštičke a efektívny je iba pri priamom kontraste medzi tmou a svetlom. Keď je zariadenie v úplnom tieni alebo vo svetle, produkuje len veľmi malé množstvo energie, alebo dokonca vôbec nič.

Pri kontraste tieňa a svetla však dokáže vygenerovať dvakrát viac energie než klasické solárne články, pričom podľa vedcov dokázal SEG v ideálnych podmienkach poháňať malé digitálne hodinky.

Zariadenie vie tiež slúžiť ako senzor pohybujúcich sa objektov, ktorý zároveň nepotrebuje žiadne dobíjanie. Keď pred prototypom prejde objekt, vrhá na zariadenie prerušovaný tieň, ktorý senzor „nakopne“ a zaznamená prítomnosť pohybu.

Zobraziť celú galériu (1)
Ilustračná snímka / Zdroj: Pixabay

Výskumníci sa chcú teraz zamerať na zníženie nákladov na výrobu SEG, čo sa dá dosiahnuť napríklad tým, že nahradia zlaté prúžky iným materiálom s podobnými vlastnosťami.

Ak uspejú, toto unikátne zariadenie môže čakať veľká budúcnosť. Využívať by sa totiž mohlo na efektívnejšie poháňanie malých mobilných prístrojov, či výrobu energie priamo v interiéri budov vďaka vnútornému osvetleniu.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú