Čínskej vesmírnej agentúre sa podaril doposiaľ nevídaný počin. Ich sonda Čchang-e 4, ktorá pred pár dňami pristála na odvrátenej strane Mesiaca, niesla so sebou semienka rôznych rastlín, z ktorých prvej sa už podarilo vyklíčiť. Je to tak vôbec prvý historický okamih, kedy ľudstvo niečo vypestovalo na povrchu Mesiaca. 

Okrem bavlny sa na palube nachádzajú aj semená repky olejnej, zemiakov, vajíčka Octomilky obecnej a kvasnice. Cieľom je zistiť, či dokážu rastliny vyklíčiť na mieste, ktoré má oveľa menšiu gravitáciu než Zem. Schopnosť pestovať rastliny vo vesmíre je dôležitým krokom k tomu, aby sme mohli v budúcnosti kolonizovať iné planéty.

Dôležité živiny si priniesli zo Zeme

Ak si práve predstavuješ scénu z filmu Marťan, kde Matt Damon zasadil zemiaky do upravenej pôdy na Marse, tak že zrejme sklamem. Všetky dôležité živiny si rastliny totiž doniesli už zo Zeme. V špeciálnej nádobe sa okrem semien nachádza aj hlina, vzduch, voda, dôležité živiny, dve kamery a kontrolný merač teploty. Nechýba ani trubička, vďaka ktorej prechádza svetlo do vnútra, čo je nevyhnutnou podmienkou k začatiu fotosyntézy.

Ako môžeš vidieť na príspevku vyššie, bavlne sa relatívne dobre darí a menšia gravitácia pre ňu nie je žiadnym problémom. Očakáva sa, že v najbližších 100 dňoch dôjde posunu aj v prípade ostatných rastlín. Ak všetko pôjde podľa plánu, vo vnútri nádoby vznikne mini-ekosystém, ktorý by mal postačovať k tomu, aby udržal Octomilky pri živote a umožnil im reprodukciu. Vzhľadom na ich krátky čas reprodukcie bude pre vedcov možné zistiť, ako bude zmena prostredia vplývať na ich genetický vývoj pri nasledujúcich generáciách.

Celý experiment sa odohráva na palube sondy Čchang-e 4, ktorá je zároveň ochranou pred veľkými teplotnými výkyvmi a ultrafialovým svetlom, ktoré s ľahkosťou preniknúť cez riedku atmosféru Mesiaca.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú