Spoločnosť SpaceX sa v piatok večer (tamojšieho času) pripravovala na testovanie prototypu Starship SN1. Test sa konal pri naplnení nádrže tekutým dusíkom a bez nainštalovaných motorov Raptor. Vo výsledku však spodná časť lode Starship kryogénny tlakový test nezvládla a vybuchla. Na ďalší deň bol viditeľný rozsah poškodenia, informuje Space.

Uprostred minulého týždňa bola konštrukcia prototypu tejto lode presunutá z montáže na testovaciu rampu v Boca Chica, kde chcel SpaceX vykonať niekoľko skúšok. Prvou z nich bola tlaková skúška s tekutým dusíkom, po ktorej mal nasledovať test so zážihom motorov Raptor. K ďalšiemu testovaniu však kvôli výbuchu pri tlakovej skúške nedošlo.

Prvý prototyp Starship SN1 bol zničený. Nezvládol tlakovú skúšku

Výbuch prototypu Starship SN1 zachytilo niekoľko videí, ktoré zobrazujú, ako testovanie s tekutým dusíkom prebiehalo. Test prebehol v Texase v piatok 28. februára neskoro v noci. Na videu je možné vidieť ako došlo k porušeniu celého prototypu, ktorého spodná časť sa poškodila, vyletela do vzduchu a následne pristála blízko testovacej rampy. Podľa doterajších informácií malo dôjsť aj k jej poškodeniu, informoval český portál Kosmonautix.cz.

Nenechaj si ujsť
SpaceX úspešne vyniesol ďalších 60 satelitov. Raketa Falcon 9 však skončila v oceáne

Vysoký tlak doslova roztrhol časť konštrukcie prototypu SN1, ktorú bude musieť SpaceX pri ďalších testoch nahradiť novou. Samotnú rampu sa však spoločnosti pravdepodobne podarí opraviť. Poškodená bola už počas predošlého testu nádrže, no jej oprava by nemala byť náročná.

SpaceX a ani Elon Musk sa k tomuto poslednému výbuchu zatiaľ nevyjadrili. Na svojom Twitteri však pred pár dňami ukázal fotografiu nádrže, ku ktorej sa mali pripojiť motory Raptor. Našťastie sa tak nestalo. V opačnom prípade mohlo dôjsť aj k poškodeniu motorov.

Prototyp SN1 vesmírnej lode Starship bol len jednou z viacerých verzií, ktoré plánuje SpaceX testovať. CEO spoločnosti pred časom prehlásil, že budú dostupné viaceré prototypy a podľa označenia ich môže byť vo výsledku celkovo 20 (od SN1 až po SN20). Úplne prvý prototyp s pôvodným označením Mk1 odhalil Musk ešte v septembri.

Ten však vybuchol počas skúšky o pár mesiacov neskôr. SpaceX bude pre úplný vývoj svojej vesmírnej lode potrebovať niekoľko skúšobných verzií a po poslednej explózii začne pracovať na prototype SN2, u ktorého by mali byť opravené nedostatky predošlej verzie.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú