Slnko nám opäť pripomenulo, že je všetko, len nie pokojné. Nedávno sme boli svedkami mimoriadne zriedkavej udalosti, keď sa na odvrátenej strane Slnka uvoľnilo obrovské množstvo koronálnej hmoty (CME).

Táto explozívna erupcia, sprevádzaná obrovským výronom plazmy a magnetického poľa, podľa databázy NASA známej tiež ako DONKI (Database of Notifications, Knowledge, Information) dosiahla rýchlosť až 3 161 kilometrov za sekundu. Ak by táto CME smerovala k Zemi, dorazila by za menej ako 18 hodín. Našťastie, žiadna z troch zaznamenaných erupcií priamo nezasiahla Zem. Na tému upozornil portál Space.

Hrozí, že nás zasiahne

Podľa databázy DONKI ide „mimoriadne zriedkavú“ udalosť, ktorá ponúka množstvo nových údajov na pochopenie správania Slnka. Ako sme spomínali, erupcia vznikla na odvrátenej strane Slnka, kde sa aktuálne nachádza vysoko aktívna škvrna. Tento región sa však podľa dostupných informácií už čoskoro otočí smerom k Zemi, čo zvyšuje šance na priame ovplyvnenie našej planéty.

O svoje nadšenie sa na sociálnej sieti X podelil aj astrofyzik Jure Atanackov:

Erupcia z odvrátenej strany však nebola jedinou udalosťou. 17. decembra Slnko vyprodukovalo ďalšie dve výrazné erupcie, ktoré vznikli v dôsledku tzv. slnečných filamentov na jeho juhovýchodnom okraji. Slnečné filamenty sú obrovské oblaky ionizovaného plynu, ktoré sa držia nad povrchom Slnka pomocou jeho magnetického poľa. Keď sa tieto filamenty destabilizujú, buď padajú späť na povrch Slnka, alebo sú vypudené do vesmíru, čím vzniká koronálna hmota.

Masívne výrony koronálnej hmoty predstavujú potenciálne nebezpečenstvo, pre naše technológie. Ak totiž zasiahnu Zem dokážu narušiť magnetosféru a spôsobiť geomagnetické búrky. Tentokrát sa však všetky tri erupcie vydali mimo náš smer, čo znamená, že nepredstavujú žiadne riziko pre satelity ani pozemské technológie.

Širokouhlé zábery z koronografu Lasco, ktorý zaznamenáva slnečné koróny, ukazujú zložité a fascinujúce štruktúry týchto erupcií.

Vedci očakávajú, že aktívna slnečná škvrna, ktorá bola zdrojom týchto udalostí, sa čoskoro dostane do polohy, z ktorej by jej erupcie mohli byť nasmerované na Zem. To by mohlo priniesť nielen dramatické geomagnetické javy, ako sú polárne žiary, ale aj potenciálne narušenie komunikačných systémov.

Aktivita Slnka je v posledných týždňoch mimoriadne intenzívna, a hoci tentokrát Zemi nebezpečenstvo nehrozí, ide o dôležité pripomenutie, že naše Slnko nie je len zdrojom svetla a tepla, ale aj dynamickým a niekedy nepredvídateľným javom vo vesmíre

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP