Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

banner-mate-9Tesla už dávno nie je iba výrobcom elektromobilov a aj keď ponúka možnosti uskladňovania energie vďaka Powerwall a Powerpack batériám, svoje miesto si teraz upevnila aj v energetickom odvetví vďaka získaniu SolarCity za zhruba 2 miliardy dolárov. Keďže ide o veľkú udalosť s veľkým množstvom informácií a správ, pripravili sme si pre vás menší prehľad tých najdôležitejších informácií. 

Tesla prvýkrát oznámila záujem o získanie SolarCity na konci júna 2016, vďaka čomu by sa stala jedinou vertikálne integrovanou energetickou spoločnosťou na svete.

tesla-first-announced-its-intention-to-acquire-solarcity-at-the-end-of-june-to-become-the-worlds-only-vertically-integrated-energy-company

Stáva sa z toho naozaj zaujímavý koncept spadajúci do ekosystému spoločnosti nazývanému Tesla lifestyle. Vaša strecha by mohla získať energiu zo slnka, uskladniť ju vo veľkej batérii priamo v dome a vďaka nej nabijete vaše auto, ktoré stojí v garáži. Tesla sa tak snaží obnoviť vertikálnu integráciu, ktorá sa už v obchodnej praxi takmer nevyskytuje.

Návrh na získanie SolarCity sa okamžite stretol s kritikou, nakoľko sa SolarCity nedarilo a mnohí považovali tento obchod ako finančnú podporu.

the-acquisition-proposal-was-immediately-met-with-criticism-as-solarcity-has-struggled-as-a-company-leading-many-to-refer-to-the-deal-as-a-bailout

Akcie SolarCity spadli minulý rok o vyše 50 %. Spoločnosť mala taktiež obrovský dlh v hodnote zhruba 3 miliárd dolárov, ktorý teraz „získala“ Tesla. Tento obchod bol pre Muska oveľa zložitejší ako sa zdá, a to kvôli tomu, že vlastní skoro 20 % z oboch spoločností. V SolarCity je dokonca na pozícií predsedu a popritom je aj bratrancom šéfa SolarCity, Lyndona Rivea.

Bez ohľadu na to očakáva Tesla, že SolarCity prispeje vyše 1 miliardou dolárov zo zisku v roku 2017 a ďalšími 500 miliónmi v hotovosti na účet počas ďalších troch rokov.

musk-tesla-solarcity

Musk si dokonca myslí, že SolarCity by malo jeho spoločnosti vynášať už v štvrtom kvartáli 2017. SolarCity sa stalo stopercentnou dcérskou spoločnosťou Tesly a jeho akcie už nie sú verejne obchodovateľné.

Nakoľko sa však spoločnosti spojili, na rad príde hromadné prepúšťanie zamestnancov.

but-layoffs-are-probably-on-the-way-now-that-the-companies-have-combined

Tesla na svojom blogu v novembri oznámila, že do konca prvého roka očakáva dosiahnutie synergie nákladov do výšky 150 miliónov dolárov. Predpokladá sa, že vyše 1000 zamestnancov príde o svoje miesto. Prepúšťanie sa už pomaly začalo a Rive oznámil, že bolo prepustených niekoľko ľudí z marketingového a predajného tímu.

Hlavným produktom Tesly, ako solárnej spoločnosti, budú špeciálne solárne strechy.

tesla-solar-roof-foto

Tesla bude ponúkať štyri typy solárnych šindľov, ktoré tak môžete prispôsobiť svojmu bývaniu. Musk tieto strechy prvýkrát predstavil v októbri tohoto roka a do výroby by sa mali dostať už budúci rok. Za zmienku stojí aj to, že Tesla bude okrem svojich nových solárnych striech ponúkať aj inštaláciu klasických solárnych panelov.

Tesla využíva proces známy ako hydrografické farbenie, ktoré využíva vodu na aplikovanie vytlačeného dizajnu. Na tento proces bude dohliadať nová sklárska výrobňa Tesly.

tesla-is-using-a-process-known

Musk nám prezradil, že pracujú na výrobe skla, ktoré bude schopné vykurovať strechu, tým roztopiť sneh a popritom generovať energiu. Elon dokonca oznámil, že spoločnosť bude pravdepodobne ponúkať Model 3 so solárnou strechou tohto typu.

Čo sa ceny týka, Musk prezradil, že solárne strechy by mali stáť ešte menej ako klasické, a to aj pred zohľadnením ceny, ktorú vám ušetrí na elektrine.

as-for-price-musk-said-just-last-week-that-the-solar-roof-could-cost-less-than-a-normal-roof-even-before-taking-into-account-the-amount-it-saves-on-electricity

Musk ešte nepredstavil konkrétne čísla, no jeho bratranec zo SolarCity povedal, že cena solárnych článkov by mohla byť 0,40 € za Watt. Takáto cena je naozaj zaujímavá a rozhodne konkurencieschopná. Dlaždice budú lacné aj vďaka ich nízkej váhe a tým pádom nízkym nákladom na dopravu, na ktorých chce spoločnosť ušetriť.

Tesla a Panasonic budú vyrábať solárne články pre svoje strechy vo výrobnom závode v Buffale.

tesla-and-panasonic-will-manufacture-the-solar-cells-for-the-roof-at-a-manufacturing-facility-in-buffalo-new-york

Štát New York plánuje minúť 750 miliónov dolárov na sadenice v Buffale, ako časť projektu hospodárskej revitalizácie nazvanej aj „Buffalo Bilion initiative“. SolarCity prisľúbilo prispieť mestu až 150 miliónmi dolárov na výstavbu sadeníc, ktoré budú dokopy mesto stáť až astronomických 900 miliónov dolárov.

Tesla bude taktiež predávať ich novú vylepšenú batériu Powerwall 2.

tesla-will-actually-sell-powerwall-2-in-its-retail-locations-showing-a-renewed-focus-on-showing-tesla-as-both-an-energy-and-car-business

Nová Powerwall 2 bude stáť 5500 $ a prinesie vylepšenia hlavne vo svojej kapacite, keď bude schopná uschovať až 14 kWh energie, čo je až dvojnásobok oproti svojmu predchodcovi a bude môcť poskytnúť až 5 kWh kontinuálnej energie. Powerwall 2 je taktiež tenšia a ľahšia ako predchodca.

Tesla bude predávať svoje Powerwall 2 v maloobchodoch, v ktorých bude klásť dôraz na prezentovanie spoločnosti

tesla-will-actually-sell-powerwall-2-in-its-retail-locations-showing-a-renewed-focus-on-showing-tesla-as-both-an-energy-and-car-business

Predtým sa dali Powerwalls kúpiť iba cez oficiálnu stránku Tesly.

A v neposlednom rade, Tesla bude aj naďalej ponúkať svoje obrovské komerčné akumulátory nazývané Powerpack 2.

lastly-for-energy-products-tesla-will-continue-to-offer-its-massive-commercial-battery-pack-powerpack-2

Ostrov Ta’u v Americkej Samoe je momentálne takmer celý poháňaný iba solárnou energiou pomocou microgridu pozostávajúcou zo 60 Tesla Powerpackov. Tesla taktiež používa 52 MWh Powerpack batérie na zaistenie energie pre Hawaiský ostrov Kaua’i na 20 rokov. Spolu Tesla ponúka 300 MWh batérie rozmiestnené až v 18 krajinách sveta.

Obrovské ambície budú podporované vlastnou výrobňou batérií nazývanou Gigafactory.

teslas-battery-ambitions-will-be-supported-by-its-massive-battery-plant-the-gigafactory

Niektoré batérie už sú vyrábané v Gigafactory, no výroba článkov sa začne až neskôr. Tesla plánuje pokračovať v produkcií batérií do roku 2020, kedy bude továreň v plnej prevádzke. Okolo 5 miliárd dolárov poputuje do Gigafactory v roku 2020.

Počas toho sa bude Tesla sústrediť aj na produkciu ich nového elektromobilu Model 3, ktorý sa začne vyrábať už budúci rok

modle-3-tesla

Tesla Model 3 je prvý dostupný elektromobil s cenovkou na úrovni 30 000 €. Tesla obdržala až 400 000 predobjednávok, čo sa rovná ročnej výrobe. Spoločnosť bude aj naďalej vyrábať aktuálne veľmi populárne elektromobily Model S a Model X.

Musk taktiež napreduje vo vývoji autonómnych áut 

tesla-autonomne-riadenie

Nové vozidlá od Tesly budú vybavené softvérom, vďaka ktorému budú plne schopné jazdiť autonómne. Autopilota vylepší aj nový hardvér, ktorý bude predstavený už v decembri tohto roka. Na konci roku 2017 sa samojazdiace vozidlo vydá z Los Angeles až do New Yorku, ako názorná ukážka nového hardvéru.

TIP: Takto vníma Tesla cestnú premávku pri autonómnom riadení

Musk vidí budúcnosť aj vo výrobe SUV-čiek, kamiónov a autobusov 

musk-also-plans-to-include-a-tesla-suv-semi-truck-and-mini-bus-in-its-future-line-up

Musk napísal o Tesla vozidlách v jeho „Master Plan, Part Deux“ v júly tohoto roka.

Zvýšenie výrobnej kapacity

Tesla spojila sily s nemeckým výrobcom, ktorý zabezpečí automatizáciu a zvýšenie produkcie. V pláne je tiež výstavba druhej Gigafactory v Európe. Pošuškáva sa dokonca, že postavená bude v Česku.

tesla-vyroba

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú