Miniatúrny vrtuľník Ingenuity na Marse opäť vydesil vedcov a inžinierov zodpovedných za jeho prevádzku, ako aj množstvo fanúšikov po celej Zemi. Ako totiž informuje portál Universe Today, NASA s týmto revolučným zariadením po poslednom lete číslo 72 stratila komunikáciu a chvíľu sa zdalo, že o inovatívnu helikoptéru prišla.

Dotiahne to až na stovku?

Let číslo 72 trval len 32 sekúnd a vrtuľník Ingenuity už zvládol aj oveľa väčšie výzvy, kvôli čomu bolo o to väčším prekvapením, keď na jeho konci stratili technici so zariadením spojenie tesne pred tým, než sa vrtuľník opäť dotkol marťanského povrchu. Mnohí automaticky predpokladali najhoršie, avšak NASA sa nevzdávala a snažila sa s Ingenuity naďalej naviazať spojenie.

To sa nakoniec podarilo a zdá sa, že je všetko v poriadku a Ingenuity zvládne niekoľko ďalších misií. K strate komunikácie došlo medzi Ingenuity a roverom Perseverance, ktorý slúži ako prostredník pri komunikácii vrtuľníka so Zemou. Komunikáciu sa podarilo obnoviť po asi dvojdňovej odmlke a technici naďalej kontrolujú, či je všetko v poriadku. Prísť majú aj testy Ingenuity.

NASA/JPL-Caltech

Ak táto malá helikoptéra prežije ešte pár mesiacov, môže sa dočkať až 100. letu, čo je pre zariadenie na Marse, ktoré malo pôvodne prežiť len 30 pozemských dní, neuveriteľné. Tímy zodpovedné za prevádzku tohto robotického prieskumníka mu dali prezývku Ginny a naďalej pracujú na tom, aby objasnili príčinu zlyhania komunikácie, dodáva NASA.

Rover odobral vzorky

Obrovských úspechov sa dočkal aj samotný rover Perseverance, ktorému sa po niekoľkých neúspešných pokusoch podarilo odobrať vzorky. Tie chce NASA v budúcnosti dopraviť naspäť na Zem pomocou dedikovanej misie, ktorá môže byť vôbec prvou misiou cestujúcou z Marsu na našu planétu.

Jednoduchý a odolný

Ingenuity navrhli vedci tak, aby vydržal aj veľké odchýlky, čo mu v najmenej jednom prípade už zachránilo život. Ďalším dobrým rozhodnutím pri dizajne bolo, že Ingenuity počas pristávania ignoruje vyhotovené snímky – vďaka tomu prestal v jednom prípade oscilovať a bezpečne dosadol na povrch. Ide o ideálnu anomáliu, z ktorej NASA získala množstvo dát a stroj je naďalej plne funkčný.

Táto malá helikoptéra, s hmotnosťou len 1,8 kg, visela na spodnej časti rovera Perseverance, ktorý pristál na Marse vo februári roku 2021 a odštartoval novú éru výskumu planéty, ktorou je ľudstvo už dlhé ruky tak posadnuté. Po niekoľkých dôležitých testoch a dobití batérií vysadil rover vrtuľník Ingenuity na povrch a nasledoval jeho prvý let.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP