Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Ešte pred tohtoročnými parlamentnými voľbami ponúkol súčasný premiér Igor Matovič ľuďom možnosť hlasovať o jedenástich riešeniach problémov, ktoré následne prezentoval ako podmienky vstupu hnutia OĽANO do vlády, pričom medzi ne zaradil aj zavedenie elektronického hlasovania vo voľbách. Z výsledkov stretnutia medzirezortnej expertnej skupiny na ministerstve vnútra sa však dozvedáme, že voľby cez internet budú možno len ďalším nesplneným sľubom, ako prví upozornil portál Živé.sk.

Prvé stretnutie jasný posun nehlási

Za možnosť zúčastniť sa elektronických volieb hlasovalo v ankete Igora Matoviča „Rozhodni to!“ až 91 % z celkového počtu 66 348 respondentov. Popri zavedení hmotnej zodpovednosti politikov či bezplatnej MHD pre študentov, dôchodcov a vozíčkarov tak pre hnutie OĽANO išlo o ďalšiu podmienku pre vstup do koalície, ktorá sa však podľa najnovších informácií pomaly začína rozplývať.

Počas minulého týždňa totiž došlo k stretnutiu medzirezortnej expertnej pracovnej skupiny na ministerstve vnútra, ktorej účelom je práve posúdenie a analýza bezpečnostných rizík pre diskutované elektronické hlasovanie.

Zúčastnili sa ho zástupcovia bezpečnostných útvarov i štátni tajomníci Ján Lazár z rezortu vnútra a Martin Klus za ministerstvo zahraničných vecí, ľudia z mimovládok, Právnickej fakulty UK či SAV. O jej výsledkoch informoval jeden z členov Slovensko.Digital Ján Suchal v príspevku na Facebooku.

Podľa Suchala nešlo o veľmi dlhú diskusiu, čo je spôsobené okrem iného aj aktuálnym zameraním štátu na zlepšenie súčasných procesov. Všetci diskutujúci sa zhodli, že stále existuje veľké riziko volieb cez internet, najmä čo sa týka možného kupovania hlasov. Pri osobnej účasti je totiž volič za plentou úplne sám a nikto nezistí, komu dal hlas.

Okrem toho by bolo potrebné zamedziť aj možnosti duplicitného hlasovania, ktoré bolo napríklad v Nórsku dôvodom zrušenia celého projektu internetových volieb.

„Viem, že sme v minulosti v SaS chceli voľby cez internet. Dnes už by som bol veľmi opatrný“, parafrázoval Suchal štátneho tajomníka ministerstva zahraničných vecí SR, Martina Klusa. 

Elektronické hlasovanie priamo vo volebných miestnostiach nemá podľa štátu zmysel

Štát tiež vyhodnotil ako zbytočné zavedenie hlasovania za pomoci elektronických zariadení priamo vo volebných miestnostiach, a to najmä z dôvodu malej rozlohy a nízkeho počtu obyvateľov a údajne rýchleho sčítavania hlasov, ktorého výsledku sú dostupné v „krátkej dobe po uzavretí volebných miestností“.

Už v pozvánke na spomínané stretnutie sa však črtal jeho terajší výsledok, pričom poukazovalo sa aj na neúmerne vysoké náklady spojené s  elektronickým hlasovaním.

Investovať by bolo totiž potrebné aj do nevyhnutnej elektronizácie základných súčastí volebného procesu, ako napríklad zavedenie jednotného elektronického zoznamu voličov, do ktorého by mali prístup všetky obce.

K tejto problematike sa už v máji otvorene vyjadrila aj ministerka pre informatizáciu a vicepremiérka Veronika Remišová pre Denník N, ktorá uviedla, že na elektronických voľbách pracovať budú, no ich zavedenie nesľubuje.

Podľa vyjadrenia ministerstva vnútra pre Živé.sk však išlo stále len o prvé rokovanie pracovnej skupiny, ktoré prinieslo „nové pripomienky k téme bezpečnostných rizík pre elektronické hlasovanie vo voľbách“.

Zobraziť celú galériu (1)
FOTO TASR - Pavel Neubauer

Zlepšenia čakajú najmä hlasovanie zo zahraničia

Súčasné kroky štátu tak budú pravdepodobne smerovať k podpore existujúcich spôsobov hlasovania. Jedným z nich má byť umožnenie hlasovania poštou zo zahraničia aj v prezidentských voľbách, kde bola počas minuloročných volieb účasť len na úrovni 48,74 %. Zo zahraničia sa dá momentálne hlasovať iba v parlamentných voľbách a referende.

Podľa Suchala chce štát spraviť vlastnú aplikáciu na voľbu poštou, pričom jej prevádzku má zastrešiť iba ministerstvo vnútra, čo v konečnom dôsledku odbremení obce od ďalších problémov.

Okrem toho je na stole aj ponuka ministerstva zahraničných vecí, ktoré by mohlo na zastupiteľských úradoch (ambasádach) prijímať a posielať poštu, čím by sa zvýšila efektivita hlasovania a znížili náklady.

Ministerstvo vnútra zase navrhlo, aby sa ľuďom v zahraničí posielali dopredu len obálky a volebné lístky by si vytlačili doma, čím sa ušetrí čas potrebný na hlasovanie a zníži pravdepodobnosť meškajúcich či chybných zásielok, ktoré sa vyskytli aj počas tohtoročných volieb.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú