Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Segment bezdrôtových slúchadiel sa v posledných rokoch stihol poriadne naplniť a človek sa v ňom pomaly začína strácať. To je, žiaľ, škoda, pretože v tej kope zariadení sa nájdu doslova „audio klenoty“, ktoré by ľudom rozhodne doma nemali chýbať.

Jedným z nich sú aj najnovšie slúchadla od Huawei, ktorý rozširuje svoje portfólio slúchadiel s označením FreeBuds. Reč je ale tentokrát o najvyššej lige. a teda tom najlepšom, čo Huawei v segmente bezdrôtových štupľových slúchadiel ponúka, ktorými sú len pred zhruba mesiacom predstavené FreeBuds Pro 2.

Dostanú aj „hejtera“

Priznám sa, že už dlhšiu dobu som bol odporcom štupľových slúchadiel. Jednoducho mi tieto slúchadla vadili v ušiach, padali, prekážali, po chvíľke otravovali a spôsobovali vrásky na tvári. Niekto teraz môže namietať, no vyskúšal som celý rad rôznych slúchadiel v rôznych cenových reláciách. Na svoje som si však v tomto segmente neprišiel, takže som naň trochu zanevrel.

FonTech

Všetko sa však zmenilo, keď sa mi do uší dostali FreeBuds Pro 2, v uchu sedia ako prikované a to aj pri tých najnáročnejších aktivitách.

Dovolím si tvrdiť, že patrím medzi aktívnych ľudí, rád vybehnem na túru, či už na bicykli, alebo pešo, behám a vykonávam rôzne športové činnosti. V uplynulom týždni preto FreeBuds Pro 2 prešli „peklom“ a musím bez najmenších pochybností skonštatovať, že obstáli na výbornú.

V uchu mi príjemne „sedeli“ nielen pri obyčajnej prechádzke mestom, ale aj na bicykli pri jazde terénom, či behu. Ani na moment nezaváhali, v ušiach netlačili ani po 4 hodinách nosenia a vždy poskytli zvuk v najvyššej možnej kvalite. Dovolím si dokonca tvrdiť, že sú vo svojej cenovej kategórii bezkonkurenčne to najlepšie, čo môžete dostať.

Štýlové a jednoduché slúchadlá

Ako som spomínal, súčasný trh je preplnený bezdrôtovými slúchadlami, a tak si každý môže nájsť svoje presne podľa predstáv. Ak sa však zameriavaš na maximálnu praktickosť, funkčnosť, kvalitu zvuku, pričom nepohrdneš jednoduchým a štýlovým dizajnom, Huawei FreeBuds Pro 2 sú pre teba ako stvorené.

FonTech

Predmetné slúchadlá sú totiž veľmi praktické, ľahké a samé o sebe vážia iba niečo málo cez 6 gramov. Slúchadlá si vieš uložiť do praktického nabíjacieho puzdra s rozmermi 67,9 mm x 24,5 mm x 47,5 mm a hmotnosťou približne 52 g. Z uvedeného jasne vyplýva, že FreeBuds Pro 2 oproti predchádzajúcej generácii mierne „zhodili“ (70 mm x 51,3 mm x 4,6 mm a váha 60g), zanechali si však typické črty.

Čo sa týka dizajnových zmien, tie sú oproti prvej generácii len mierne. Samotné slúchadlá majú tvar nezameniteľného malého „hranolčeku“ (hrany sú jemne zaoblené), na ktorý sa napája oblá hlavička. Parametre jedného slúchadla sa zastavujú na rozmeroch 29,1 mm x 21,8 mm x 23,7 mm a spomínanej váhe 6,1 g.

Slúchadlá sa dodávajú v troch farebných variantoch (modrá, sivá, biela), pričom na konci svojej hlavičky sú uzavreté jednoduchými silikónovými štupľami.

V balení okrem priložených papierov nájdeš krátky nabíjací USB-C kábel, ale aj viacero silikónových štupľov (S, L – M by podľa všetkého mali byť nasadené na slúchadlách). Žiadne ďalšie plasty, zbytočnosti, ale ani doplnky a vymoženosti však už nečakaj.

Na strane puzdra sa nachádza tlačidlo určené na spárovanie zariadení. Zo spodnej strany je tiež umiestnená signalizačná diodá, ktorá upozorňuje na potrebu nabíjania (svieti na zeleno a čereveno, respektíve oranžovo pri nabíjaní), pričom druhá signalizačná dióda sa nachádza vo vnútri púdzra a upozorňuje na stav batérie samotných slúchadiel.

Keď už je reč o párovaní zariadení, je veľmi jednoduché a intuitívne. Je tu však jeden malý háčik. Na to, aby slúchadla fungovali ako majú a mal si k dispozícii všetky „vychytávky“ a funkcie, potrebuješ aplikáciu AI Life. Ak teda vlastníš smartfón z rodiny Android, aplikáciu musíš stiahnuť priamo zo stránky výrobcu, pretože na Google Play nájdeš iba zastaranú verziu. Samotné slúchadlá sú však kompatibilné ako s Androidom, tak s iOS.

FonTech

Vzhľadom na to, že vlastním telefón z rodiny Android, viem potvrdiť, že s týmto systémom FreeBuds Pro 2 fungujú na výbornú. Počas testu som ale nemal zariadenie z rodiny iOS, takže tu sa musím spoľahnúť len na výrobcu a veriť, že fungujú rovnako dobre. Čo sa týka dizajnu a kompatibility, slúchadlám v tomto smere skutočne nie je čo vytknúť. Materiály vôbec nepôsobia lacno a luxusný je aj zvuk zaklapnutia nabíjacieho puzdra.

Technologické vymoženosti a parametre

Tou je samozrejme samotná kvalita zvuku, ktorá je v tejto cenovej kategórii podľa môjho skromného názoru skutočne špičková. Zaisťuje to predovšetkým dvojica integrovaných čipov digitálneho analógového prevodníka (DAC) a 11 mm štvormagnetový dynamický menič.

FonTech

Tieto technológie umožňujú zariadeniu rozlišovať medzi vysokými a nízkymi frekvenciami, spolu s kodekom LDAC High-Resolution. Reproduktor tak disponuje rozsahom frekvenčnej odozvy na úrovni 14 HZ až 48 kHZ.

Slúchadlá sú tiež vybavené systémom Triple MIC ANC, vďaka ktorému podľa Huawei poskytujú až o 15 % viac možností zníženia hluku v porovnaní s predchádzajúcim modelom, ale tiež o 30 % vyšší výkon. „Game changerom“ je v tomto prípade aj certifikácia duálneho zvukového systému Hi-Res a inteligentný ANC (Active Noise Cancellation), ktorý skutočne vynikajúcim spôsobom potláča rušivé vplyvy okolia.

Ako som už spomínal, Huawei FreeBuds Pro 2 podporujú aj kodek LDAC, HWA a Hi-Res Audio Wireless vďaka čomu prenos cez BlueTooth 5.2 dosahuje až 990 kbps. Slúchadla taktiež disponujú štyrmi mikrofónmi s podporou potláčania hluku. Podľa dostupných informácií Huawei FreeBuds Pro 2 v určitých situáciách a prostrediach môžu dosiahnuť maximálnu hĺbku redukcie hluku 47 dB. Tri zo štyroch mikrofónov sú totiž vybavené dynamickými algoritmami na optimalizáciu počúvania zvuku, ktoré dokážu v reálnom čase zistiť zmeny hlasitosti.

V ľudskej reči…

Dosť bolo ale skratiek a čísel, čo to znamená v praxi? Zhruba toľko, že Huawei splnil to, čo fanúšikom sľuboval a doprial ich ušiam čistý zvuk s nezameniteľným nádychom.

FonTech

Huawei vyladil ANC k dokonalosti a slúchadlá tak skutočne aktívne potláčajú aj veľký hluk z okolitej premávky. K dispozícii sú celkom tri režimy odhlučnenia – cozy, general, ultra. K dispozícii je taktiež režim dynamic, ktorý automaticky mení medzi vyššie uvedenými režimami. Dovolím si tvrdiť, že drvivá väčšina užívateľov si vystačí s režimom dynamic, ktorý skutočne dobre prepína medzi jednotlivými režimami na základe hlukov okolia.

Pre situácie, kedy je lepšie byť obozretní, prípadne je lepšie vnímať okolie, je tu aj režim awareness, ktorý pomerne dobre prepúšťa zvuky z okolia, takže napríklad pri rozprávaní sa s druhou osobou nie je potrebné vyberať si slúchadla (ak kašleš na bontón). ANC je tiež možné vypnúť úplne.

Za čas využívania slúchadiel som si vypočul hodiny a hodiny hudby, podcastov a vybavil niekoľko telefonátov. Musím povedať, že zvuk ma príjemne prekvapil bol skutočne čistý a bolo počuť aj tie najmenšie detaily. Napríklad pri počúvaní skladby No Time For Caution od Hansa Zimmera jasne a zreteľne počuť, ako sa postupne pridávajú jednotlivé hudobné nástroje od jednoduchých úderov na bicie cez husle, až po nástup celého orchestru.

Pri skladbe Down od Marian Hill je možné si detailne vychutnať basy a absolútnym skvostom je počúvanie nezameniteľnej Bohemian Rhapsody, ktorá preverí snáď každé slúchadlá. Huawei FreeBuds Pro 2 si so skladbami poradil skutočne veľkolepo. Krásne počuť všetky prechody, výšky, basy a všetko pôsobí naozaj vyváženým dojmom.

Tiež však musím upozorniť, že slúchadlá majú výraznejšie podanie basov. Neskresľujú ale až natoľko, že by sa to dalo brať ako mínus, takže verím, že im to aj fanúšikovia prirodzeného zvuku dokážu nakoniec prepáčiť.

Problém s počúvaním nie je ani pri telefonickom hovore, tu ma ale zarazila jedna vec, ktorú si celkom neviem vysvetliť. Počas testovania som telefonoval s tromi rozdielnymi ľuďmi, pričom reakcia dvoch z nich bola „čo máš s hlasom“ a „odkiaľ voláš“. Nakoniec som sa dopátral, že mám podľa nich „vyšší“ hlas ako obvykle. Absolútne však netuším, čím to bolo spôsobené, každopádne s kvalitou zvuku (čo sa týka počuteľnosti na jednej, či druhej strane) nebol najmenší problém, takže rozhodne ich využiješ aj pri vybavovaní hovorov.

FonTech

Funkcie potešia, ale neohromia

Huawei FreeBuds Pro 2 ponúkajú v podstate všetky základné funkcie, ktoré by v tejto cenovej kategórii nemali chýbať žiadnym bezdrôtovým slúchadlám, nič navyše tu ale nenájdeš. Samozrejmosťou je dotykové ovládanie slúchadiel, pričom ich opakované držanie/stláčanie umožňuje pozastavenie a prepínanie hudby, prípadne prijatie a zrušenie hovoru. Jednoduchým pohybom prstom nadol a nahor po bočnej strane slúchadla je možné potom pridávať/uberať hlasitosť.

FonTech

Toto ovládanie však rozhodne vyžaduje tréning. Chvíľkami totiž spôsobuje  problémy a je tu rozhodne ešte čo vylaďovať. Pokiaľ sa ti napríklad podarí pridať či ubrať hlasitosť, po slúchadlách prejdeš aj trikrát. Na bežné používanie to však pri troche skromnosti dajme tomu stačí, pri športových aktivitách si však myslím, že je to takmer nepoužiteľné, respektíve nesmierne náročné a je jednoduchšie vytiahnuť telefón.

Nechýba tiež funkcia automatického pozastavenia zvuku pri vytiahnutí jedného slúchadla, či režim nízkej latencie. Osobne by som však ocenil, ak by slúchadlá mali napríklad možnosť automatického rapídneho stíšenia, prípadne úplne pozastavenia hudby, ak detegujú, že rozprávam.

Výdrž

Hoci Huawei sa chváli vynikajúcou výdržou batérie, ktorá ho delí od konkurencie, dovolím si oponovať. So zapnutou funkciou ANC slúchadlá vydržia zhruba 4 hodiny prehrávania hudby, pri vypnutom približne 6,5 hodiny. Výdrž batérie, ktorú sľubuje výrobca je na mieste a zhoduje sa s reálnymi výsledkami. Hoci som 6,5 hodiny slúchadlá v ušiach pri vypnutom ANC skutočne nemal, po necelých 3 hodinách používania bol stav batérie na úrovni 55 %.

FonTech

S nabíjacím puzdrom sa výdrž predlžuje pri zapnutom ANC na 18 hodín, pri vypnutom na 30 hodín. Čo sa týka samotnej kapacity batérie, tá je v prípade slúchadiel na úrovni 55 mAh (na jedno slúchadlo) a v prípade nabíjacieho puzdra na úrovni 580 mAh. Puzdro je možné nabíjať buď USB-C káblom (5V/0,5A), prípadne bezdrôtovým štandardom Qi (2W).

Samotné nabíjanie puzdra bez slúchadiel prostredníctvom káblu zaberie niečo málo cez hodinu, slúchadlá sa v puzdre nabijú za cca 45 minút. Vzhľadom na uvedené teda tvrdím, že výdrž slúchadiel je priemerná.

Finálny verdikt

Huawei FreeBuds Pro 2 skutočne fungujú presne podľa očakávaní, používateľom doprajú čistý zvuk s jedinečným a nesileným basovým dotykom, vynikajúcim odhlučnením a luxusným spracovaním a dizajnom. Hoci ani tieto slúchadla nie sú bez chýb a dalo by sa im pár vecí vyčítať, ide len o banality.

Niekomu sa síce cena 199 € môže zdať vysoká, v tomto prípade však potencionálny zákazník dostane skutočne všetko to, za čo si zaplatil. Inak povedané, cena je adekvátna tomu, čo slúchadlá dokážu.

FonTech

Ak teda hľadáš bezdrôtové slúchadla, ktoré ti poskytnú vynikajúci zvuk, jedinečný zážitok z počúvania a dobre vyladené ANC, zastav sa a do košíku si rovno pridaj Huawei FreeBuds Pro 2.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú