Estónska spoločnosť Frankenburg Technologies prichádza na scénu s novým typom mini-rakiet, ktoré sú navrhnuté špeciálne na boj proti nízko letiacim dronom. Tento mesiac sa plánuje ich testovanie priamo na ukrajinskom území, čo by mohlo znamenať významný krok pre obranu Kyjeva proti rastúcim útokom zo strany Ruska. Na tému upozornil portál InterestingEngineering.

Rakety  proti nízko letiacej hrozbe

Model Mark 1 je poháňaný umelou inteligenciou a dokáže zasiahnuť ciele vo výške až 2 kilometre. Táto výška je kľúčová, pretože drony, ako napríklad iránske Shahed-136, využívané Ruskom, sa často pohybujú v nízkych letových výškach, aby sa vyhli pozemným obranným systémom.

Podľa ukrajinských analytikov drony Shahed za posledné mesiace zmenili svoj letový profil a lietajú vo výškach medzi 2 až 5 kilometrami. Nové rakety by mali byť schopné efektívne tieto ciele eliminovať.

Efektívna a lacná technológia

Frankenburg Technologies zdôrazňuje, že ich mini-rakety sú cenovo dostupné. Navyše, spoločnosť nedávno otvorila kanceláriu vo Veľkej Británii, kde plánuje investovať až 50 miliónov eur do výskumu a vývoja lacných raketových motorov.

Britská obranná priemyselná základňa sa už stala významným partnerom pri výrobe subsystémov, čo ešte viac urýchli produkciu rakiet. Tá má začať v malom množstve, len niekoľko desiatok kusov týždenne, ale plánuje narásť na tisíce rakiet mesačne už v treťom štvrťroku 2025.

Freepik

Strategická podpora pre Ukrajinu

Ukrajina v posledných mesiacoch čelí neustálemu nárastu útokov dronmi. V novembri minulého roka bolo nasadených 2 576 dronov, mesiac predtým 2 023 dronov. Ruský prezident Vladimir Putin oznámil, že produkcia dronov sa má ešte viac zrýchliť, aby mohla ruská armáda pokračovať v nočných náletoch na ukrajinské územie.

Ak sa testovanie mini-rakiet Mark 1 ukáže ako úspešné, očakáva sa, že Kyjev schváli ich rozšírené využitie a dokonca možno vytvorí výrobné kapacity priamo na Ukrajine. Hanno Pevkur, estónsky minister obrany, vyzdvihol význam tejto technológie pre Ukrajinu a zdôraznil, že efektívne zvládanie obrany je možné len s dostatočnými zdrojmi.

Ukrajine čelí novej výzve

Šéf ukrajinskej vojenskej rozviedky Kyrylo Budanov v rozhovore pre národnú televíziu oznámil, že Ukrajina v konflikte úspešne bojuje proti nasadzovaniu dronov. Čelí však úplne novej výzve, a to ruskej technológii dronov vybavených optickými vláknami. Budanov zdôraznil, že táto technológia predstavuje vážny problém pre ukrajinské obranné systémy, keďže optické vlákna odolávajú elektronickým rušeniam.

Optické vlákna umožňujú dronom prenášať údaje bez závislosti od tradičného rádiového signálu, čo ich robí imúnnymi voči bežným spôsobom elektronického rušenia. Tento vývoj v konflikte tlačí Kyjev k posilneniu ich technologického výskumu, aby bol schopný efektívne čeliť takejto inovácii.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP