V hĺbke zhruba 3000 metrov pod našimi nohami sa nachádza záhadný oblasť známa ako vrstva D“, ktorá vedcov vytvára vrásky na čele svojou veľmi nerovnomernou hrúbkou.

Podľa nového výskumu publikovaného v žurnále National Science Review môže mať táto vrstva pôvod v pradávnom magmatickom oceáne, ktorý kedysi obklopoval ranú Zem. Na tému upozornil portál ScienceAlert.

Zvláštna vrstva pod našimi nohami

Tento obrovský magmatický oceán, o ktorom sa predpokladá, že existoval pred miliardami rokov, mohol byť miestom zrodu záhadnej štruktúry s názvom vrstva D“. Extrémny tlak a teplota na dne tohto dávneho oceánu pravdepodobne podnietila chemické reakcie, čo viedlo k nerovnomernému rozloženiu materiálu, ktoré pozorujeme dnes.

Hernán Cañellas

Na rozdiel od predchádzajúcich modelov nový výskum zahŕňa kľúčovú úlohu vody, prítomnej v týchto raných magmatických oceánoch. Podľa autorov novej štúdie bol tento aspekt v predchádzajúcich štúdiách úplne prehliadaný, alebo ignorovaný, pričom jednoznačne ovplyvňoval proces tuhnutia a ochladzovania tohto oceánu.

Science China Press)

Simulácie vedcov naznačujú, že voda sa zmiešala s minerálmi a vytvorila peroxid železa a horčíka, zlúčeninu, ktorá má silnú afinitu k železu.

„Náš výskum naznačuje, že toto obrovské množstvo roztavenej horniny, ktorá obsahuje vodu uprednostňoval tvorbu fázy bohatej na železo nazývanej peroxid železa a horčíka,“ uvádza vedec Qingyang Hu. Podľa výpočtov vedcov by táto zlúčenina mohla viesť k tvorbe vrstiev bohatých na železo vo vrstve D“, tesne nad hranicou medzi roztaveným vonkajším jadrom Zeme a okolitým plášťom.

Pozostatky inej planéty

Tieto vrstvy  bohaté na železo sa v dôsledku chemických reakcií mohli koncentrovať iba v určitých oblastiach. Tento proces by mohol vysvetliť aj prítomnosť zón ULVZ, o ktorých sme ťa informovali aj v samostatnom článku, a v ktorých dochádza k výraznému spomaľovaniu seizmických vĺn.

Argonne National Labs

Výskumníci sa tiež domnievajú, že tieto vrstvy bohaté na železo by mohli pôsobiť ako izolátory a udržiavať rôzne oblasti na spodnej časti spodného plášťa oddelené.

„Naše zistenia naznačujú, že peroxid bohatý na železo, vytvorený zo starodávnej vody v oceáne magmy, zohral kľúčovú úlohu pri formovaní heterogénnych štruktúr vrstvy D“,“ uvádza Hu.

Podľa akceptovaných teórií, ale i výsledkov štúdie tento magmatický oceán vznikol pri kolosálnej zrážke s obrovskou planétou zhruba pred 4,5 miliardami rokov. Zatiaľ čo niektoré kusy boli pri zrážke vyvrhnuté a vytvorili Mesiac, iné zostali na Zemi v podobe zmesi prvkov ako je uhlík, dusík, voda a síra.

Výsledky štúdie sa zhodujú s predchádzajúcimi výsledkami numerického modelovania, čo podľa vedcov naznačuje, že „heterogenita najspodnejšieho plášťa môže byť dlhotrvajúca vlastnosť.“

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú