Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Inovatívnu novinku zo Slovenska v podobe predného brzdového svetla, ktoré oceňujú odborníci na bezpečnosť automobilov a všeobecne bezpečnosť dopravy, vyvolala pozornosť v krajinách po celom svete.

Ako teraz upozorňuje organizácia PBS (Predné brzdové svetlo), v zavedení tohto patentu môžu Slovensko predbehnúť Turci, pričom záujem majú aj českí susedia.

Zvyšuje bezpečnosť a plynulosť premávky

Prekvapivý záujem o tento patent prejavilo Turecko, ktorého senátor Iraj Alipour vyhlásil, že by bol rád, keby sa práve Turecko stalo prvou krajinou na svete, ktorá by zaviedla dobrovoľné používanie predného brzdového svetla. Podľa nedávneho prieskumu je za zavedenie predného brzdového svetla až 78 % vodičov, ktorí dostali možnosť túto technológiu otestovať.

„Po implementácii tohto bezpečnostného prvku očakávame zníženie dopravných nehôd o 10 až 15 percent,“ dodal Alipour. Súhlasí s ním aj ďalší turecký poslanec Serkan Bayram, ktorý si myslí, že predné brzdové svetlo môže byť dôležitým faktorom pri znižovaní počtu dopravných nehôd. Serkan Bayram je aktuálne aj nominantom na Nobelovu cenu za pomoc postihnutým ľuďom a presadzovanie ich práv.

J. Černy/PBS

Používa ho aj prezidentka

Podpore politikov sa predné brzdové svetlo teší aj na Slovensku, keďže ho na svoje služobné autá dalo namontovať ministerstvo inovácií, ministerstvo dopravy či Kancelária prezidentky Slovenskej republiky. Už dlhšiu dobu sa dokonca hovorí o tom, že by časom mohlo prísť celoplošné zavedenie tohto zariadenia naprieč celou EÚ.

Vážny záujem má aj Česko

Nie je tak vylúčené, že sa Turecku podarí takúto bezpečnostnú inováciu zaviesť ešte skôr, než Slovensku, ktoré s ňou prišlo. Veľký záujem prejavuje aj susedné Česko, kde zarezonovali pozitívne výsledky 14-mesačnej štúdie predného brzdového svetla v reálnej prevádzke.

Pozitívne skúsenosti s touto inováciou už prejavili viaceré dôležité a vysoko postavené osobnosti v Česku, ako je napríklad riaditeľ Krajského riaditeľstva polície Stredočeského kraja Václav Kučera, ktorý priznal, že sa s týmto brzdovým svetlom stretol na Slovensku, kde mu auto ním vybavené dávalo prednosť na prechode pre chodcov.

Ako v minulosti upozornil europoslanec Ing. Ivan Štefanec, MBA, PhD, na európskych cestách zomiera viac ako 20-tisíc ľudí ročne a jedným z cieľov Európskej únie je zachrániť životy a znížiť počty obetí na cestách.

Aj preto považuje europoslanec predné brzdové svetlo za jeden z významných prvkov pre zlepšenie bezpečnosti na európskych cestách. Práve preto je predné brzdové svetlo diskutovanou témou, ktorou sa europoslanci aktívne zaoberajú.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú