Vývoj umelej inteligencie v posledných rokoch značne pokročil a jej úroveň zmýšľania je na vysokej úrovni. Dokáže sa sama rozhodovať, no medzi jej schopnosti patrí aj naberanie nových znalostí. Svetové mocnosti chcú vo vývoji tejto technológie napredovať čoraz viac. Kto sa totiž chopí tohto „žezla“, bude v budúcnosti určovať pravidlá po celom svete.
Umelá inteligencia umožní ovládnuť svet
Tento názor zdieľal na nedávnom stretnutí ruský prezident, ktorý povedal: „Umelá inteligencia je budúcnosťou nielen pre Rusko, ale pre celé ľudstvo. Prichádza s ohromnými možnosťami, ale aj ťažko predvídateľnými hrozbami. Ktokoľvek ju bude ovládať, stane sa vládcom sveta.“ Tiet slová dokonale vystihujú aktuálne súperenie o umelú inteligenciu, na ktorej vývoji značne pokročili mnohé krajiny. Najväčšími favoritmi sa aktuálne stávajú Spojené štáty a Čína, pričom práve táto ázijská krajina by sa do roku 2030 mala stať lídrom.


Elon Musk a ďalších 116 expertov pre technológie sa obávajú vzbury útočných robotov s umelou inteligenciou. Zakročili
Situácia v USA vedcom príliš nehrá do kariet, a to najmä preto, že prezident Donald Trump plánuje výrazný škrt z rozpočtu pre vedecký a technologický výskum. Závod sa teda začal a ostáva už len čakať na víťaza. V mnohých krajinách posunie táto technológia ekonomiku na novú úroveň. Svojimi schopnosťami zmení dianie v nielen v strojárskom priemysle, ale aj v medicíne či dokonca v armáde. Jej potenciál môže byť pokojne využitý vo vojenskom vybavení, zbraniach i dronoch, ktoré budú prepojené jedným, samostatne mysliacim systémom. Kto sa teda dostane do sporu so vojenskou technikou vybavenou umelou inteligenciou, rozhodne si zarobí na poriadny problém.
Sporná budúcnosť
Budúcnosťou vojenských operácií majú byť práve tieto lietajúce drony, ktoré proti sebe nepriateľské krajiny využijú. Veľký prínos, ale tiež značné nebezpečenstvo umelej inteligencie na vedomie berie aj Elon Musk. Ten spolu s ďalšími 116 významnými technologickými lídrami podpísal petíciu, ktorá má obmedziť a regulovať vývoj. Jej začlenenie priamo do vojen môže spôsobiť 3. revolúciu v boji, ktorá môže napáchať nesmierne škody.
China, Russia, soon all countries w strong computer science. Competition for AI superiority at national level most likely cause of WW3 imo.
— Elon Musk (@elonmusk) September 4, 2017
Súperenie v zdokonaľovaní umelej inteligencie by však nemalo skončiť víťazstvom jedinej krajiny, ktorá by sa stala vládcom sveta. Vladimír Putin totiž apeluje na zdieľanie „know-how“ v tejto oblasti aj pre ostatných, tak ako sa to robí dnes pri vývoji nukleárnych technológií. Ohromný potenciál umelej inteligencie už v týchto dňoch môže byť využitý dvojakým spôsobom. Buď sa ľudstvo rozhodne, že sa tento nový výdobytok techniky stane pre človeka prínosom, alebo nepriateľom.
Tech

Hyundai aj Kia skončili vývoj naftových motorov. Všetky zdroje idú do elektrifikácie

PRIPOMIENKA Najlacnejšie jazdenie autom: Vyhrá benzín, diesel, plug-in hybrid alebo CNG? Zistili sme

Trumpov posledný výkrik pred odchodom. USA pridalo na čiernu listinu už aj Xiaomi

Huawei využil v Číne softvér, ktorý rozpozná utláčanú menšinu moslimov. Kontroverzii čelí aj vláda a ďalšie firmy
