Výrobcovia smartfónov po celom svete neustále prinášajú zákazníkom inovatívnejšie funkcie, no možnosti vylepšenia týchto zariadení sa pomaly míňajú. Dlhé čakanie na veľký prelom v podobe zabudovaných snímačov odtlačkov prstov v displeji je však na konci. Svoju novú technológiu snímania odtlačkov prstov len nedávno odhalil známy preborník v technológiách, spoločnosť Qualcomm.

Za posledné roky získali nové modely smartfónov mnoho významných funkcií a vlastností. Doteraz mohli používatelia vo svojich zariadeniach nachádzať snímače odtlačkov prstov v rôznom prevedení. Princíp fungovania ich však rozdeľuje do niekoľkých kategórií. Vo svete inteligentných telefónov sa najčastejšie využívajú kapacitné a ultrazvukové snímače, ktoré si za ten čas obľúbilo mnoho ľudí. Tí by sa len sťažka opäť vrátili k zabezpečeniu smartfónu pomocou vzoru na obrazovke či PIN kódu. Tieto biometrické zabezpečovanie systémy sa v nových kúskoch využívajú čoraz častejšie, no pri návrhu konštrukcie museli dizajnéri doteraz brať ohľad aj na spôsob ich umiestnenia.

zdroj fotografie: Screenshot/VivoGlobal/YouTube

Nenechaj si ujsť
Revolúcia skutočne prichádza. Qualcomm zabuduje snímač odtlačkov prstov do displejov smartfónov

Snímače si svoje miesto doteraz nachádzali v domovskom tlačidle pod obrazovkou, na zadnej stene pod fotoaparátom, ale aj na bočnej časti niektorých modelov. Tento „problém“ však bude čoskoro minulosťou, pretože v budúcich modeloch sa čoskoro objavia zabudované snímače odtlačkov prstov priamo v obrazovke. Vďaka nim budú môcť výrobcovia produkovať skutočné bezrámikové smartfóny, ktoré budeme odomykať jednoduchým priložením prsta na určené miesto v displeji. Túto novú technológiu pred pár dňami demonštroval Qualcomm, pričom Vivo už pracuje na prvom prototype bezrámikového smartfónu s využitím ultrazvukovej technológie snímania.

zdroj fotografie: Screenshot/VivoGlobal/YouTube

Snímač pracuje na báze vysielania zvukových vĺn, ktoré sa odrážajú od záhybov odtlačkov prstov. Odrazené vlny dokážu na snímači vytvoriť obraz, vďaka ktorému je možné zariadenia odomknúť. Všetko sa to deje za pomoci piezoelektrických efektov, ktoré dokážu zvukové vlny s vysokou frekvenciou pretlačiť aj cez OLED displej. Jeho hrúbka ale nemôže prekročiť 1,2 mm, pretože by následne technológia nefungovala spoľahlivo. Túto technológiu Vivo demonštrovalo na prototype svojho smartfónu na konferencii MWC 2017 v Šanghaji a bude ju využívať vo svojich budúcoročných zariadeniach. Princíp fungovania ti odhalí priložené video.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú