Čínska medziplanetárna sonda Tianwen-1 úspešne dorazila na orbitálnu dráhu červenej planéty. Išlo o prvú samostatnú misiu krajiny na Mars. Krátko po zostupne na orbitu začala sonda Tianwen-1 zaznamenávať prvé zábery planéty, ktoré teraz poslala na Zem symbolicky ako pozdrav počas čínskeho nového roka, informuje Reuters.

Čína započala novú éru vesmírneho programu samostatnou misiou na Mars ešte 23. júla 2020, kedy raketa Long March 5 vyniesla do vesmírnu sondu Tianwen-5. Tá po dlhých mesiacoch letu k červenej planéte dorazila len pred pár dňami, keď úspešne zostúpila na jej orbitálnu dráhu. Krajina sa tak vďaka tejto misii stala len 6. v poradí, ktorej sa podarilo dostať k Marsu.

Krátko predtým však sonda stihla poslať na Zem aj svoj prvý záber – fotografiu planéty zo vzdialenosti 2,2 milióna kilometrov. Po tom, ako bola zachytená gravitačnou silou Marsu, začala sonda snímať jeho povrch. Na orbite strávi ešte niekoľko najbližších mesiacov a následne sa pokúsi o pristátie na povrchu.

Čínska sonda ukázala, ako vyzerá Mars z jej perspektívy

Počas toho, ako Tianwen-1 prechádzala po obežnej dráhe, vytvorila prvé zábery planéty, na ktorých zachytáva krátery aj atmosféru. Dvojicu videí zverejnili čínske autority pri príležitosti Čínskeho nového roka, ktorý sa začal práve dnes 12. februára. Rok byvola tak Čína začala aj pohľadom na to, čo vidí jej prvá marťanská sonda vzdialená stovky miliónov kilometrov od Zeme.

Podľa Národného úradu pre kozmonautiku v Číne bolo video, ktoré je v originále rozdelené na 2 samostatné stopy, vytvorené pomocou zrýchleného prehrávania statického záznamu pri frekvencii 10 snímok za sekundu, informuje Xinhuanet. Na záberoch je potom zreteľne vidieť solárne panely sondy, ako aj anténu. Menšie vibrácie sú spôsobené naštartovaným pohonom.

Už o pár dní pritom po Tianwen-1 dorazí k Marsu a pokúsi sa pristáť na jeho povrchu misia Mars 2020 pod vedením agentúry NASA. V tomto prípade tak na rozdiel od arabskej a čínskej sondy nestrávi americká sonda na orbite žiaden čas, pokúsi sa priamo pristáť na marťanskej pôde. Ďalšie detaily k všetkým trom misiám sme priniesli v samostatnom článku.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú