Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

V lete minulého roka odštartovala na svoju cestu historicky prvá medziplanetárna sonda z Číny, ktorá má za úlohu dopraviť na Mars rover a skúmať jeho povrch vo vybranej oblasti. Po 6 mesiacoch putovania vesmírom je sonda Tianwen-1 blízko k planéte, od ktorej je vzdialená „len“ 1,1 milióna kilometrov. Z väčšej perspektívy vytvorila aj jedinečnú fotografiu, ktorú poslala na Zem, informuje Space.

Čínsky Národný úrad pre kozmonautiku vyslal túto sondu na cestu k Marsu ešte 23. júla 2020, kedy odštartovala na nosnej rakete Long March 5 z Wenchangu v provincii Hainan.

Pokiaľ uspeje a vypustí orbiter, pristávací modul a rover, stane sa prvou, ktorá to zvládla počas jednej expedície. Zároveň pôjde o prvé pristátie na inej planéte v rámci čínskeho vesmírneho programu.

Čínska sonda poslala prvú fotografiu Marsu

Tianwen-1 je čoraz bližšie k Marsu. Počas svojej cesty nedávno vytvorila aj prvú fotografiu, ktorá zachytáva planétu zo vzdialenosti 2,2 milióna kilometrov. Čierno-biely záber poslala sonda na Zem, čím sa zároveň potvrdilo, že kamera s vysokým rozlíšením na palube pracuje podľa očakávaní. Predtým sonda vytvorila aj fotografiu samej seba pomocou malej 680-gramovej kamery.

Zobraziť celú galériu (3)
Fotografia Marsu, ktorú vytvorila čínska sonda Tianwen-1 zo vzdialenosti 2,2 milióna kilometrov od planéty. Zdroj: CNSA

Skôr ako sonda pristane na povrchu Marsu, strávi 2 mesiace na orbitálnej dráhe, ku ktorej sa momentálne približuje. V piatok (5. februára) vykonala 4. korekčný oblet okolo orbitálnej dráhy planéty, na ktorú sa má dostať už 10. februára. Pri tomto kroku bol naštartovaný jeden z motorov, aby sa zaistil správny smer ku gravitačnému poľu Marsu.

Podľa čínskeho úradu fungujú všetky systémy sondy správne a oneskorenie komunikácie medzi ňou a pozemným riadiacim centrom je 10 minút. Kvôli tomuto oneskoreniu potom bude potrebné, aby sonda sama spustila príkazy pre spomalenie, ktoré jej pred vstupom na marťanskú orbitu vopred odošle riadiace stredisko z Pekingu.

Doteraz ušla veľký kus cesty, na Marse pristane už o pár mesiacov

Pred samotným pristátím na povrchu strávi Tianwen-1 na orbitálnej dráhe planéty pár mesiacov, počas ktorých sa bude pripravovať na zostup do oblasti Utopia Planitia. Jedná sa o veľkú planinu Marsu, ktorá je vďaka svojmu priemeru až 3300 km najväčším kráterom v rámci celej našej slnečnej sústavy. Práve na tomto mieste pristane podľa plánov čínska sonda už v priebehu mája.

Sonda bude pri obiehaní po orbite planéty skúmať miesto pristátia v tejto dopadovej oblasti, ktoré sa nachádza južne od miesta pristátia planetárnej sondy Viking 2 od NASA.

Zobraziť celú galériu (3)
Fotografia planiny Utopia Planitia na Marse, ktorú vytvorila ešte v roku 1976 americká sonda z NASA, Viking 2. Zdroj: NASA/JPL

Tá na planine Utopia Planitia pristála ešte v roku 1976, kedy vytvorila vlastné fotografie tejto lokality, ktorá má obsahovať okrem iného aj tenké vrstvy ľadu.

5-tonová sonda čínskeho Národného úradu pre kozmonautiku sa tak pripravuje zmeniť históriu. Doteraz ušla pri svojej ceste vyše 465 miliónov kilometrov a aktuálne sa nachádza 184 miliónov km od Zeme, informuje CNSA.

Vedcom pomôže pri skúmaní vlastností planéty a hľadaní vody

Čína aktuálne vyberá názov pre 240 kg vážiaci marťanský rover, ktorý má sonda vypustiť po pristátí na povrchu Marsu pomocou koľajnicovej rampy. Po spustení na povrch potom začne skúmať pôdu a vedcom v Číne pomôže pri hľadaní podzemných zásob vody.

Zobraziť celú galériu (3)
Počítačový render pristávacieho modulu sondy Tianwen-1 s koľajnicami pre vysadenie marťanského rovera. Zdroj: CNSA

Orbiter sondy je vybavený mnohými vedeckými nástrojmi, medzi inými aj spektrometrom, magnetometrom, dvojicou kamier so stredným a vysokým rozlíšením, radarom pre skúmanie podpovrchovej štruktúry Marsu, nástrojom na analyzovanie neutrálnych častíc, meranie iónov a zariadením pre meranie energetických častíc.

Samotný rover obsahuje radar, ktorý dokáže vytvoriť fotografiu podpovrchovej štruktúry Marsu až do hĺbky 100 m, magnetometer pre meranie magnetického poľa planéty, zariadenie pre meranie meteorologických podmienok, zloženia pôdy, navigačnú a topografickú kameru, spolu s multispektrálnou kamerou.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú