Tesla opäť prekvapila svet svojím inovatívnym prístupom, keď predstavila model CyberCab. Toto vozidlo nedisponuje tradičným ovládaním ako sú volant či pedále. Koncept pôsobí futuristicky až revolučne, no mnohých necháva premýšľať: Ako sa vlastne riadi? Odpoveď je jednoduchá, no nečakaná – pomocou ovládača podobného tomu, aký sa používa pri videohrách. Na tému upozornil Insideevs.

Ovládanie ako z videohry

Podľa informácií od AutoEvolution bol CyberCab vybavený systémom, ktorý umožňuje ovládanie cez herný ovládač podobný Xboxu. Tento ovládač sa pripojí priamo k vozidlu a nahrádza tradičné vstupy, ako sú volant a pedále. Ide o revolučný prístup, ktorý môže mať v budúcnosti zásadný dopad na vývoj autonómnych vozidiel.

Zvláštnosť tohto spôsobu ovládania odhalili zábery z Petersenovho múzea, kde je CyberCab vystavený do konca roka. Vo videu bolo vidieť, ako sa vozidlo pohybuje po rampe, pričom sa špekulovalo, že niekto vpredu auto manuálne ovládal. Tieto domnienky neskôr potvrdili zdroje z múzea. Tesla údajne použila herný ovládač na navigáciu vozidla v interiéri budovy, kde by autonómne funkcie Full Self-Driving (FSD) pravdepodobne nestačili.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Petersen Automotive Museum (@petersenmuseum)

Autonómne ovládanie na diaľku

Ďalším fascinujúcim faktom je, že CyberCab môže byť ovládaný aj bezdrôtovo zvonku, čím sa auto prakticky mení na veľký diaľkovo ovládaný model. Tento spôsob ovládania bol pravdepodobne využitý aj pri jeho premiestňovaní do múzea.

Tesla však týmto nekončí. Automobilka pracuje na zamestnaní špeciálneho tímu teleoperátorov, ktorí budú zabezpečovať bezpečnosť a riešiť prípadné problémy pri prvých komerčných flotilách robotaxíkov, plánovaných na obdobie pred rokom 2027. Teleoperátori by mohli fungovať podobne ako operátori konkurenčnej firmy Waymo, ktorí z diaľky zasahujú v situáciách, kde autonómne systémy nedokážu bezpečne rozhodnúť.

Wikimedia

Výzvy pre budúcnosť

Aby však mohli autonómne taxíky Tesla reálne fungovať, automobilka musí vyriešiť množstvo praktických otázok. Okrem technických výziev, ako je čistenie a údržba flotíl, je potrebné rozhodnúť, kde službu spustiť. Podľa posledných informácií by mohlo byť prvé mesto Texas, kde regulačné rámce menej obmedzujú vývoj autonómnych vozidiel.

Ďalšou výzvou je legislatíva. Súčasné federálne normy bezpečnosti motorových vozidiel zatiaľ nepovoľujú ovládanie vozidiel cez herné ovládače. Avšak, Tesla má silné väzby na budúceho prezidenta USA, čo by mohlo pomôcť urýchliť potrebné zmeny v legislatíve.

Otázky pre verejnosť

Zaujímavosťou je, že Tesla plánuje CyberCab nielen ako robotaxi, ale aj na súkromný predaj. To vyvoláva otázky: Budú si musieť majitelia zaobstarať vlastný ovládač na riešenie núdzových situácií? A ak áno, ako bude verejnosť pripravená na tento nový spôsob ovládania?

V každom prípade, Tesla opäť ukazuje, že budúcnosť automobilového priemyslu môže vyzerať úplne inak, než sme si doposiaľ predstavovali. CyberCab svojím netradičným ovládaním otvára nové možnosti, ale zároveň upozorňuje na množstvo prekážok, ktoré ešte musia byť prekonané.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP