SpaceX má za sebou ďalší plodný test rakety Starship, počas ktorého malo dôjsť k odskúšaniu novej, vylepšenej verzie druhého stupňa. Kým prvý stupeň potešil, ten druhý sa nedostal ani tak ďaleko, ako pár jeho predchodcov. Ako však upozorňuje SpaceNews, firma má aj dobré správy a výbuch, ktorý pre niektorých poriadne spestril oblohu, nie je katastrofou.

Na orbitu sa nedostala

Raketa odštartovala z testovacieho strediska SpaceX Starbase v Boca Chica, Texas, o 17:37 východného času, u nás necelú polhodinu pred polnocou. Prvý stupeň Super Heavy zapálil svojich 33 motorov Raptor, čím raketa zamierila do čistého neba. Prvý stupeň sa oddelil približne dve minúty a 45 sekúnd po štarte a zamieril späť na štartovaciu plochu Starbase. Tam ho sedem minút po štarte zachytili mechanické ramená „chopstick“ na veži, čo zopakovalo úspešný manéver z októbrového letu piatej misie.

Medzitým horná časť Starship pokračovala v stúpaní, no podľa telemetrie na obrazovke sa jeden z jej šiestich motorov Raptor vypol sedem minút a 40 sekúnd po štarte. O dvadsať sekúnd neskôr sa vypli ďalšie dva motory. Osem minút a 25 sekúnd po štarte už pracoval len jeden motor Raptor, pričom rýchlosť a výška rakety sa prestali aktualizovať.

„Druhý stupeň narazil na anomáliu,“ uviedol moderátor SpaceX živého vysielania Dan Huot. „Predpokladáme, že raketa bola stratená.“ SpaceX neskôr potvrdil stratu rakety a na sociálnych sieťach sa objavili videá zobrazujúce pravdepodobné trosky rakety padajúce nad Turks a Caicos.

Nová verzia mala byť lepšia

Let bol prvou „blokovou aktualizáciou“ hornej časti Starship, ktorá zahŕňala predĺženie o dva metre na celkovú dĺžku 52 metrov, väčšie nádrže na pohonné látky (+25 %) a úplne prepracovanú avioniku. Pribudli nové dlaždice tepelnej ochrany a vrstva pod nimi, pričom niektoré dlaždice boli odstránené zámerne na testovanie zraniteľných miest.

SpaceX plánoval zapálenie motorov Raptor vo vesmíre a vypustenie desiatich simulátorov hmotnosti pre satelity Starlink „V3“. Podľa Elona Muska mohol zlyhanie spôsobiť únik kyslíka a paliva nad firewallom motorov, ktorý spôsobil tlak prekračujúci kapacitu ventilačného systému. SpaceX plánuje zosilniť protipožiarnu ochranu a zlepšiť ventilačné schopnosti na ďalších modeloch.

Napriek strate hornej časti rakety plánuje SpaceX pokračovať v rýchlom vývoji a testovaní. Ďalšie misie budú zahŕňať orbitálne lety a demonštrácie prenosu paliva vo vesmíre – kľúčový krok pre lunárny program Artemis NASA, kde Starship zohrá úlohu lunárneho pristávacieho modulu. Musk zároveň dodal, že zatiaľ nič nenaznačuje potrebu odložiť ďalší test, ktorý je naplánovaný už na február.

NASA má vlastné požiadavky

Na rok 2025 má pre SpaceX vlastné požiadavky aj NASA, ktorá potrebuje Starship na transport astronautov k lunárnemu povrchu. SpaceX už pomocou odpaľovacej rampy dokáže zachytávať v obrovských ramenách prvý stupeň, avšak aby lunárny plán fungoval, musí sa to podariť aj s druhým stupňom. Okrem toho má tento rok firma otestovať orbitálne prečerpávanie paliva medzi dvomi loďami, píše Ars Technica.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP