Posledné dni takmer všetky médiá informujú o nebezpečnom koronavíruse, ktorý v Číne stihol kvôli prevencii uväzniť v karanténe viac ako 35 miliónov ľudí. Čo je to vlastne ten koronavírus? Odkiaľ sa vzal a je naozaj tak nebezpečný?

Ako informuje portál Futurism, v piatok 24. januára bolo v snahe zastaviť šírenie nebezpečného koronavírusu v Číne uvedených do karantény ďalších 8 miest. Aktuálne je v karanténe už celkovo 12 miest v rámci provincie Hubei, ktoré dokopy držia viac ako 35 miliónov ľudí. Uvedenie do karantény v týchto mestách spôsobilo úplne zastavenie verejnej dopravy či zásobovania.

Opustiť mestá môžu len ľudia so špeciálnym povolením od vlády. Táto situácia tak vyvoláva medzi obyvateľstvom v karanténe čoraz väčší strach a napätie. Čínska vláda však prijíma drastické opatrenia, nakoľko chce zastaviť šírenie koronavírusu známeho pod označením 2019-nCoV. Ten už stihol celosvetovo nakaziť viac ako 1300 ľudí, z čoho 41 už zomrelo.

Ako informuje The New York Times, po uvalení karantény sa podmienky pre život začínajú značne zhoršovať. Po zastavení dopravy sa nemocnice stávajú preťaženými a v obchodoch dochádzajú potraviny.

Čo je to ten koronavírus a prečo prijíma Čína tak rázne opatrenia?

Koronavirus (Coronavirus) je spoločné označenie pre štyri rody vírusov obsiahnutých v podčeľadi Coronavirinae. Konkrétne sa jedná o Alphacoronavirus, Betacoronavirus, Gammacoronavirus a Deltacoronavirus. Ako uvádza portál Live Science, zvyčajne môžu spôsobovať choroby dýchacích ciest ako je napríklad obyčajné nachladnutie.

koronavírus, vírus
Zobraziť celú galériu (3)
CDC/Cynthia Goldsmith, Azaibi Tamin

Väčšina ľudí môže byť v istom okamihu svojho života vírusom nakazeným, no príznaky sú zvyčajne mierne až stredne závažné, v závislosti na aktuálnej kondícií jednotlivca a predchádzajúcich ochorení. V niektorých prípadoch však môžu vírusy spôsobiť choroby dolných dýchacích ciest, ako je zápal pľúc a bronchitída.

Výskyt vírusov medzi zvieratami na celom svete je celkom bežné. Je však známe, že iba niekoľko z nich môže mať vplyv aj na ľudí. Koronavírusy sa tak skutočne môžu vyvíjať a šíriť zo zvierat na ľudí, no ide o zriedkavý jav. V roku 2002 k tomu došlo v prípade koronavírusu závažného akútneho respiračného syndrómu SARS-Cov, ktorý patril do podčeľade Betacoronavirus a dovedna zabil 774 ľudí.

koronavírus, vírus
Zobraziť celú galériu (3)
Koronavirus SARS (SARS-CoV). Zdroj: CDC/Dr. Fred Murphy

Neskôr v roku 2012 sa tak stalo v prípade koronavírusu respiračného syndrómu na Strednom východe, známeho aj pod označením MERS-CoV. Ten do roku 2015 zabil celosvetovo 450 ludí. V prípade vírusu SARS sa predpokladá, že nákaza sa rozšírila z netopierov, ktoré infikovali cibetky. V prípade vírusu MERS zas bola nákaza prenášaná dotykom infikovaných tiav alebo konzumácie ich mäsa a mlieka.

Nový vírus pochádza z hadov

Nový koronavírus označovaný aj 2019-nCoV má svojho pôvodcu taktiež vo zvieracej ríši. V prípade obyvateľov mesta Wu-Chan sa predpokladá, že boli infikovaní po návšteve miestneho trhu s morskými plodmi a zvieratami. Nová štúdia zverejnená v časopise Journal of Medical Virology však uvádza, že pôvodcom by tentoraz mohli byť hady.

Vedci pozorovali gény vírusu 2019-nCoV, ktorý potom porovnali s genetickými sekvenciami viac ako 200 koronavírusov, ktoré infikujú rôzne zvieratá na celom svete.

Výsledkom ich porovnávania a pozorovania bol záver, že aktuálny vírus sužujúci Čínu môže pochádzať z hadov. Niektorí odborníci však túto štúdiu kritizujú a tvrdia, že nie je jasné, či koronavírusy môžu infikovať aj hady.

koronavírus, vírus
Zobraziť celú galériu (3)
Predpokladá sa, že pôvodcom vírusu bol had bungar z čeľade Bungarus multicinctus. Ten sa zvykne živiť netopiermi, ktoré boli zdrojom nákazy aj v prípade vírusu SARS. Zdroj: Wikipedia

Pôvodca vírusu tak zatiaľ nebol 100 % potvrdený. Taktiež ešte nie je známa miera úmrtnosti, keďže čísla sa neustále menia. Väčšina pacientov, ktorí zomreli na infekciu, boli starší ako 60 rokov a mali predchádzajúce ochorenia. Nedávno však vo Wu-chane zomrel mladý zdravý muž, čo podľa portálu Washington Post vyvoláva obavy, že vírus môže byť nebezpečnejší, ako sa predpokladalo.

Vírus identifikovali už aj v Európe

Najnovšie informácie hovoria, že vírus sa už stihol dostať aj do Európy. Konkrétne sa objavili tri prípady nákazy vo Francúzku, pričom vírus bol objavený v dvoch prípadoch aj v USA a jedného nakazeného jednotlivca identifikovali aj v Austrálii. Hoci sa nákaza objavila aj vo viacerých štátoch, mimo Číny doposiaľ nikto nezomrel. Pri aktuálnych číslach, ktoré sa neustále menia, sa miera úmrtnosti pohybuje na úrovni 3 %.

Treba sa však mať na pozore. Asi najlepšou prevenciou je vyhnutie sa cestovaniu do postihnutej provincie či vyhýbanie sa osobám, ktoré odtiaľ pochádzajú.

V prípade, že si bol v poslednej dobe v postihnutej oblasti či v kontakte s postihnutými osobami, ak pociťuješ horúčky, kašeľ, či ťažkosti dýchania, určite navštív lekára. Nateraz nám zostáva dúfať, že vírus sa podarí potlačiť a epidémia neprepukne celosvetovo.

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie informácie zo sveta technológií

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.

Ostatné