Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Astronómovia objavili rekordnú hviezdu špecifického a vzácneho typu, informuje Universe Today. Na objave je však najzaujímavejšie to, že sa im podarilo tento objekt detegovať už pred desaťročiami a doteraz si jeho prítomnosť nevšimli aj napriek tomu, že sa nachádza v našej vlastnej galaxii.

Rekordný magnetar

Objekt, o ktorom je reč, je magnetar s označením GPM J1839-10, ktorý sa nachádza približne 15 000 svetelných rokov od Zeme a nachádzal sa v získaných dátach astronómov už niekoľko desaťročí. Prvé pozorovania GPM J1839-10 sa totiž datujú ešte do roku 1988 a ako sa ukázalo, v skutočnosti nejde o „záhadný prechodný objekt“, ako ho vedci pôvodne označili.

Magnetar je špecifický typ neutrónovej hviezdy, ktoré sú samy o sebe pomerne vzácne a doteraz ich astronómovia identifikovali len hŕstku. Magnetar je špecifický tým, že má nesmierne silné magnetické pole a počas svojej rýchlej rotácie vysiela do okolitého kozmu silné energetické lúče. GPM J1839-10 je vzácny tým, že je len druhým doteraz zaznamenaným magnetarom s dlhou periódou.

ICRAC

Energetické lúče emituje každých 22 minút a ľudstvo ho našlo práve včas, keďže si tieto objekty udržiavajú svoje silné magnetické pole len približne 10 000 rokov, čo je na vesmírne pomery extrémne krátka doba. Produkcia rádiových lúčov však vedcov v tomto prípade zmiatla a to práve kvôli pomalej rotácii – na novoobjavenom magnetare im čosi nesedí.

Môžu byť riešením záhady

Vedcov už dlhšiu dobu mätú doteraz nevysvetlené záblesky rádiových signálov, ktoré pravidelne prichádzajú z vesmíru a netušia, čo ich spôsobuje. Podľa nedávnej štúdie však môžu stáť za týmto javom alebo aspoň za časťou z neho práve silné magnetary.

Je až príliš pomalý

Nájdenie len druhého magnetaru s dlhou periódou je pre astronómov extrémne prínosné, avšak prináša tiež svoju vlastnú záhadu. Tento magnetar totiž rotuje príliš pomaly na to, aby našim smerom vysielal rádiové signály o tak vysokej intenzite a s trvaním až 5 minút, vysvetľuje ICRAC.

Vedci si nie sú istí, aký mechanizmus stojí za produkciou týchto lúčov a z objavu vyplýva, že sme tieto exotické pozostatky hviezd ešte vždy úplne nepochopili. V pochopení nečakaného javu môže pomôcť objav ďalších podobných magnetarov, čo si vyžaduje dodatočné pozorovanie okolitého kozmu a tiež výkonnejšie a citlivejšie observatóriá či vesmírne teleskopy.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú