Aká veľká je pravdepodobnosť, že sme v celom vesmíre úplne sami? Vzhľadom na jeho neustále rozširovanie pomerne nízka a to čo v našej slnečnej sústave započal Veľký tresk mohlo nastať aj v iných sústavách. 

Otázka teda nie, existuje život aj mimo planéty Zem? Táto otázka nedá spávať mnohým odborníkom a tiež aj skeptikom, preto jedným z hlavných cieľov rôznych observatórií a inštitúcii je nájsť niekde vo vesmíre planétu podobnú tej našej, prípadne inú, na ktorej by dokázala existovať forma života, ktorá by sa prispôsobila daným podmienkam.

Z doterajšieho výskumu je jasné, že planét podobných tej našej je vo vesmíre niekoľko a existuje na nich aj voda či už v kvapalnom, alebo pevnom skupenstve. Samozrejme, ovplyvňujúcich faktorov je niekoľko a ide len o veľké zovšeobecnenie. Hypoteticky si povedzme, že v ďalekom vesmíre život existuje (najlepšie v inteligentnej forme), čím nastáva ďalšia otázka, ako sa s nimi spojiť?

Riešením by mohol byť vysokovýkonný laser

Otázku kontaktovania si položili aj vedci James Clark a Kerri Cahoyová z MIT, ktoré svoje výsledky a teórie zverejnili v časopise The Astrophysical Journal. Možným riešením bo mohlo byť zostrojenie vhodného teleskopu, ktorý by šíril infračervené žiarenie z výkonného laseru. Výpočtom sa zistilo, že už 2 MW laser a 30 metrový teleskop (v priemere) by dokázal vytvoriť dostatočne silný signál na to, aby bol detekovaný v okolí planéty Proxima B, ktorá je tiež označovaná ako druhá Zem. Vzdialená je približne 4 svetelné roky a ak na tejto planéte náhodou existuje život a nie je príliš hlúpejší od nás, tak by toto žiarenie mohli detekovať. Infračervené svetlo z laseru totiž bude značne silnejšie od slnečného žiarenia, takže by bolo jednoduché ho rozoznať. Síce by sme na odpoveď čakali niekoľko rokov, ale dočkali by sme sa.

Prečítaj si tiež
Našli sme planétu, ktorá je svojimi vlastnosťami jedna z najpodobnejších Zemi. Je navyše veľmi blízko!

Zostavením laseru s výkonom 1 MW a teleskopu s priemerom 45 metrov by možné vyslať signál až do vzdialenosti 20 000 svetelných rokov. V tomto perimetri sa nachádza už viacero planét, na ktorých boli objavené stopy po vode a sú veľmi podobné Zemi.

Máme na to niečo také vytvoriť?

V postate áno. Technológia takýchto laserov je na svete už niekoľko rokov a takéto lasery využívalo v minulosti aj americké letectvo. Problémom ostávajú jedine rozmery teleskopu. V súčasnosti neexistuje objekt, ktorý by priemerom zodpovedal požiadavkám, no v Čile už prebieha výstavba jedného, ktorý bude dosahovať priemer až 39 metrov.

No je mieste aj podotknúť fakt, či by nám kontakt s inou civilizáciou prospel alebo nie. Zosnulý vedec Stephen Hawking sa kontaktu obával a tvrdil, že ak by šlo o vyspelejšiu civilizáciu, mohli by sme dopadnúť ako pôvodní Indiáni, keď na ich územie zavítal Kolumbus.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom