Je svet okolo nás skutočný? Alebo je všetko, vrátane vzduchu, ktorý dýchame, zemi, po ktorej kráčame a oblohe, ku ktorej vzhliadame, len jedna veľká ilúzia? Je možné, že by všetko, čo nás obklopuje a čo považujeme za skutočnosť, bol iba výsledok pokročilej počítačovej simulácie?

Je všetko okolo nás počítačová simulácia?

Zrejme takéto a ďalšie podobné otázky si ešte pred mnohými rokmi položil Nick Boström, švédsky filozof a transhumanista pôsobiaci na Oxforde. Myšlienka, že všetko okolo nás je iba počítačová simulácia, ktorú môžeme v súčasnosti poznať pod názvom „simulačný argument“ alebo „simulovaná realita“, vzišla práve z hlavy tohto experta.

Samozrejme, táto hypotéza má oveľa hlbšie korene, veď už v dávnych aztéckych filozofických textoch sa teoretizovalo o tom, že svet je len obraz alebo kniha napísaná bohom Teotlom bohom.

Do súčasnej podoby však myšlienku rozvinul práve Nick Boström, ktorý vo svojej práci „Žiješ v počítačovej simulácii?“, upozornil na to, že zrejme môžeme byť iba výsledkom niečoho, čo v skutočnosti fyzicky neexistuje.

Treba si uvedomiť, že Boström priamo netvrdí, že žijeme v simulácií, ale domnieva sa, že celkom určite pravdivý je aspoň jeden z nasledovných výrokov:

  1. Ľudský druh veľmi pravdepodobne vyhynie skôr, ako dosiahne „postľudské“ štádium
  2. Je extrémne nepravdepodobné, že by akákoľvek „postľudská“ civilizácia spustila významný počet simulácií svojej evolučnej histórie
  3. Takmer určite žijeme v počítačovej simulácii

Z uvedeného jednoznačne vyplýva, že šanca, že sa jedného dňa staneme „postľudmi“, teda bytosťami schopnými vytvárať a spúšťať simulácie našich predkov, je nulová, ak teda práve nežijeme v simulácii.

Yassay/Pixabay

Žiadny osamelý blázon
Tento článok je dostupný členom Fontech PREMIUM

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú