Je svet okolo nás skutočný? Alebo je všetko, vrátane vzduchu, ktorý dýchame, zemi, po ktorej kráčame a oblohe, ku ktorej vzhliadame, len jedna veľká ilúzia? Je možné, že by všetko, čo nás obklopuje a čo považujeme za skutočnosť, bol iba výsledok pokročilej počítačovej simulácie?

Je všetko okolo nás počítačová simulácia?

Zrejme takéto a ďalšie podobné otázky si ešte pred mnohými rokmi položil Nick Boström, švédsky filozof a transhumanista pôsobiaci na Oxforde. Myšlienka, že všetko okolo nás je iba počítačová simulácia, ktorú môžeme v súčasnosti poznať pod názvom „simulačný argument“ alebo „simulovaná realita“, vzišla práve z hlavy tohto experta.

tzido/freepik

Samozrejme, táto hypotéza má oveľa hlbšie korene, veď už v dávnych aztéckych filozofických textoch sa teoretizovalo o tom, že svet je len obraz alebo kniha napísaná bohom Teotlom bohom.

Do súčasnej podoby však myšlienku rozvinul práve Nick Boström, ktorý vo svojej práci „Žiješ v počítačovej simulácii?“, upozornil na to, že zrejme môžeme byť iba výsledkom niečoho, čo v skutočnosti fyzicky neexistuje.

Treba si uvedomiť, že Boström priamo netvrdí, že žijeme v simulácií, ale domnieva sa, že celkom určite pravdivý je aspoň jeden z nasledovných výrokov:

  1. Ľudský druh veľmi pravdepodobne vyhynie skôr, ako dosiahne „postľudské“ štádium
  2. Je extrémne nepravdepodobné, že by akákoľvek „postľudská“ civilizácia spustila významný počet simulácií svojej evolučnej histórie
  3. Takmer určite žijeme v počítačovej simulácii

Z uvedeného jednoznačne vyplýva, že šanca, že sa jedného dňa staneme „postľudmi“, teda bytosťami schopnými vytvárať a spúšťať simulácie našich predkov, je nulová, ak teda práve nežijeme v simulácii.

Yassay/Pixabay

Žiadny osamelý blázon

Boström však v tejto hypotéze nie je sám. Mnoho vedecko- fantastických diel i svetovo uznávaných technológov a futurológov predpovedá, že v budúcnosti budeme mať k dispozícii kvantá výpočtového výkonu.

Ak je to tak, prečo by budúce generácie nemohli tieto superpočítače využiť na simulovanie predchádzajúcich generácií? Títo postľudia by potom mohli spustiť veľké množstvo takýchto simulácií, takže je celkom možné, že „veľká väčšina myslí, ako je ta naša, nebude patriť k pôvodnej rase, ale skôr k ľuďom simulovaným pokročilými potomkami (alebo technológiami, poz. red.) pôvodnej rasy,“ nazdáva sa Boström  vo svojej práci.

Startitup PREMIUM logo
Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

(Zrušiť môžeš kedykoľvek)

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú