Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Hoci internet priniesol mnoho pozitívneho, jeho povesť je mierne pošramotená „temnými“ zákutiami. Reč je v tomto prípade o jeho odvrátenej stránke – dark webe. Tá je síce pre bežných používateľov dobre skrytá, ale prístup k nej vyžaduje len niekoľko minút práce.

Weby, ktoré nie sú indexované, sú často nazývané ako hlboké weby alebo deep weby. Kritickým poznatkom v tomto prípade je to, že neindexované weby nie sú prístupné cez bežné prehliadače.

Jednoducho povedané, pojem „deep web“ označuje čokoľvek na internete, čo nie je indexované, a teda nenájdu vyhľadávače ako je Google. Veľkosť deep webu sa odhaduje na 96 % až 99 % z celkového obsahu internetu.

Štúdia z roku 2015 napríklad ukázala, že z 2 723 aktívnych webových stránok na dark webe až 57 % obsahovalo nezákonný materiál rôzneho obsahu.

Štúdia z roku 2019 zasa ukázala, že dark web neustále naberá na popularite, pretože len v priebehu 3 rokov sa ilegálny obsah na dark webe sa zvýšil o 20 %. Ukázalo sa tiež, že až 60 % obsahu na dark webe môže rôznymi spôsobmi uškodiť (drogy, vraždy, kradnutie identity, falošné údaje, kradnutie údajov) mnohým podnikom a jedincom.

Robia s tým niečo úrady?

V prvom rade je potrebné si uvedomiť, že vstup na dark web z teba ešte nerobí zločinca. Niektorí používatelia túto časť internetu nenavštevujú kvôli neetickým alebo nezákonným pohnútkam. Nachádza sa tam aj množstvo informátorov, žurnalistov či aktivistov, ktorí sa obávajú cenzúry, prípadne odvetných opatrení.

Jeden z historicky najúspešnejších zásahov

Ako upozorňuje portál VoaNews, v rámci medzinárodného zásahu proti obchodovaniu s fentanylom na dark webe oznámili orgány činné v trestnom konaní, že ešte 23. mája zatkli takmer 300 podozrivých a zhabali obrovské množstvo drog, hotovosti, zbraní a kryptomien.

Čo zabavili?

Dva roky trvajúca akcia s názvom „Operation SpecTor“ prebiehala na troch kontinentoch súčasne a zahŕňala spoluprácu 9 krajín. Išlo o súčasť iniciatívy ministerstva spravodlivosti USA vedenej FBI známej ako JCODE, ktorej cieľom je rozložiť kriminálne živly, ktoré predávajú drogy a iný nelegálny tovar na dark webe.

Presnejšie bolo pri raziách zadržaných 288 osôb, pretože cez dark web kupovali a/alebo predávali drogy. Orgánom činným v trestnom konaní sa podarilo zhabať tiež 50,8 milióna eur v hotovosti a virtuálnych menách, ako aj 850 kilogramov drog a 117 strelných zbraní.

Krádeže identity

Pokiaľ ide o zatknutia, operácia bola výrazne úspešnejšia ako predchádzajúce operácie s kódovým označením DisrupTor (2020) so 179 a Dark HunTor (2021) so 150 zatknutiami.

Ako píše spravodajská agentúra Reuters na svojom webe, v apríli tohto roka sa odohrala úspešná medzinárodná operácia „Cookie Monster“, pri ktorej sa podarilo uzavrieť tzv. Genesis Market, čo bol jeden z najväčších nezákonných online obchodov na svete.

Europol

Operácia viedla k zabaveniu stoviek tisíc ukradnutých identít a prístupových poverení, ktoré boli na tejto platforme k dispozícii na predaj. Operácia viedla k viac ako 100 zatknutiam po celom svete.

Podľa informácií dostupných na webe WeForum, Genesis Market od svojho vzniku v roku 2018 stihol ponúknuť na predaj viac ako 80 miliónov prístupových údajov (heslá, používateľské mená, odtlačky prstov, podrobnosti o bankových účtoch), ktoré nezákonne získali z viac ako 1,5 milióna počítačov.

Okrem vyššie uvedených údajov však bolo na markete možné zakúpiť aj históriu webového prehliadania daného používateľa, jeho súbory cookie či údaje o automatickom dopĺňaní niektorých formulárov. Prihlasovacie informácie zahŕňali heslá na sociálne siete ako Facebook, ale aj služby ako PayPal, Netflix, Amazon, eBay, Uber či Airbnb. Kriminálnici, ktorí si dané informácie kúpili dokonca dostávali upozornenia, ak sa heslá zmenili.

Koľko stojí tvoja identita na dark webe?
Tento článok je dostupný členom Fontech PREMIUM

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú