Slováci boli roky zvyknutí na to, že pri platbe kartou na internete im zvyčajne príde SMS správa pre potvrdenie platby. Z nej zadajú kód, prípadne to za nich aplikácia spraví automaticky a platba prebehne. Banky týmto spôsobom overujú, či platbu naozaj zadávaš ty a nie napríklad nejaký podvodník.
To sa však práve zmenilo. Jednou z úloh bánk je chrániť uložené financie klienta pred podvodmi – a keďže podvodníci sú vynaliezaví, rovnako sa musia snažiť aj banky. SMS kódy preto napríklad v Tatra banke dostali zbohom a nahradil ich nový, modernejší, rýchlejší a najmä bezpečnejší spôsob overovania – prostredníctvom mobilnej aplikácie alebo internet bankingu.

Z instagramového prieskumu Startitup na vzorke 9 000 respondentov vyplýva:
- Respondenti na bezpečnostný aspekt bánk prikladajú mimoriadne veľký dôraz (priemerne 9,8 z 10 bodov)
- Respondenti nemajú jednotnú preferenciu medzi SMS overovaním a novým overovaním. Prechod by tak mal byť veľmi jednoduchý
Nová inovácia výrazne zvýši bezpečnosť
Doteraz sme pri platbe na internete zadávali SMS kód – ten banky posielali ako spôsob verifikácie transakcie počas platenia za tovar alebo službu. Kód sme museli zvyčajne ručne prepisovať a len niektoré aplikácie si ho dokázali z doručených správ vytiahnuť automaticky.
Ako si budeš platby overovať teraz?
Tatra banka napríklad už niekoľko týždňov posiela miesto SMS kódu notifikácie do mobilnej aplikácie a internet bankingu. V praxi to vyzerá napríklad tak, že pri pokuse overiť platbu dorazí na mobil notifikácia, ktorá vyžaduje prihlásenie do appky cez PIN alebo biometrický odtlačok prsta – podľa toho, ako to máš nastavené.
Bezpečnejšia metóda je tak navyše aj pohodlnejšia a rýchlejšia.
Ako to presne prebieha?
Mobilná aplikácia: V prípade overovania cez smartfón ti príde klasické upozornenie (push notifikácia) z bankovej aplikácie, ktorá priamo vedie na overenie transakcie. Stačí sa prihlásiť do aplikácie.
Počas toho však treba mať okno predajcu, u ktorého platíš, otvorené, inak bude treba celý proces opakovať. Ako pri každej platbe, v danom okne bude proces platby postupne odbiehať, až kým predajca nepotvrdí, že všetko prebehlo v poriadku.
Internet banking: Postup je veľmi podobný ako pri telefóne. Pri overovaní platby ti príde notifikácia o čakajúcej platbe do internet bankingu. Stačí sa prihlásiť a platbu potvrdiť.
V skratke: Jediné, čo sa mení, je spôsob, akým platbu overujeme. Neprepisujeme SMS kód, no zadávame heslo do mobilnej appky alebo internet bankingu. Viac informácií o tom, ako presne overovanie funguje, si môžeš prečítať tu.
Zmenu priniesla nová smernica
Smernica z dielne EÚ, ktorá odporúča overovanie tzv. silnejšie overenie, vstúpila do platnosti ešte v roku 2018 a poznáme ju ako PSD 2 (Payment Services Directive). Jej hlavným cieľom je upravovať internetové platby na vnútorných a európskych trhoch, s veľkým dôrazom na bezpečnosť.
PSD2 predstavuje najväčšiu zmenu v oblasti internetových platieb za posledné roky. Posilňuje autentifikáciu užívateľa a zároveň pridáva na pohodlnosti a jednoduchosti celého procesu.
V spolupráci s Tatra bankou.Teraz čítajú

Google sľubuje: Prestaneme ťa sledovať po zákaze cookies. Máme mu veriť?

Slovensko nie je „nacistický experimentálny tábor“. Vyše 10 000 ľudí na Facebooku zdieľalo dezinformácie zo zahraničia

Google navádzal k ekologickej katastrofe. Prečo odporúčal ľuďom vyhadzovať autobatérie do mora?

EÚ zvažuje zavedenie elektronických zelených pasov. Bez testu alebo očkovania nebudeš cestovať

PRIPOMIENKA KVÍZ: Nič pre neznalých, spoznáš slávny program pre Windows z jedinej fotografie prostredia?
Články, ktoré hýbu svetom

VW prišiel s radikálnym plánom. Predaje elektromobilov chce zdvojnásobiť už za pár rokov

Rýchlo a zbesilo opäť posúva dátum premiéry, očakávaný apokalyptický horor naopak uvidíme skôr

Slovenský Kickresume pomáha tvoriť životopisy. Prerazili v USA, teraz mieria na Slovensko

Mladý pár nechal zabehnutú prácu. V Bytči si otvorili kaviareň, ktorá je najdrahšia v meste, no stojí za to
