Slováci boli roky zvyknutí na to, že pri platbe kartou na internete im zvyčajne príde SMS správa pre potvrdenie platby. Z nej zadajú kód, prípadne to za nich aplikácia spraví automaticky a platba prebehne. Banky týmto spôsobom overujú, či platbu naozaj zadávaš ty a nie napríklad nejaký podvodník.

To sa však práve zmenilo. Jednou z úloh bánk je chrániť uložené financie klienta pred podvodmi – a keďže podvodníci sú vynaliezaví, rovnako sa musia snažiť aj banky. SMS kódy preto napríklad v Tatra banke dostali zbohom a nahradil ich nový, modernejší, rýchlejší a najmä bezpečnejší spôsob overovania – prostredníctvom mobilnej aplikácie alebo internet bankingu.

Z instagramového prieskumu Startitup na vzorke 9 000 respondentov vyplýva:
  • Respondenti na bezpečnostný aspekt bánk prikladajú mimoriadne veľký dôraz (priemerne 9,8 z 10 bodov)
  • Respondenti nemajú jednotnú preferenciu medzi SMS overovaním a novým overovaním. Prechod by tak mal byť veľmi jednoduchý
Nová inovácia výrazne zvýši bezpečnosť

Doteraz sme pri platbe na internete zadávali SMS kód – ten banky posielali ako spôsob verifikácie transakcie počas platenia za tovar alebo službu. Kód sme museli zvyčajne ručne prepisovať a len niektoré aplikácie si ho dokázali z doručených správ vytiahnuť automaticky.

Ako si budeš platby overovať teraz?

Tatra banka napríklad už niekoľko týždňov posiela miesto SMS kódu notifikácie do mobilnej aplikácie a internet bankingu. V praxi to vyzerá napríklad tak, že pri pokuse overiť platbu dorazí na mobil notifikácia, ktorá vyžaduje prihlásenie do appky cez PIN alebo biometrický odtlačok prsta – podľa toho, ako to máš nastavené.

Bezpečnejšia metóda je tak navyše aj pohodlnejšia a rýchlejšia.

Ako to presne prebieha?

Mobilná aplikácia: V prípade overovania cez smartfón ti príde klasické upozornenie (push notifikácia) z bankovej aplikácie, ktorá priamo vedie na overenie transakcie. Stačí sa prihlásiť do aplikácie.

Počas toho však treba mať okno predajcu, u ktorého platíš, otvorené, inak bude treba celý proces opakovať. Ako pri každej platbe, v danom okne bude proces platby postupne odbiehať, až kým predajca nepotvrdí, že všetko prebehlo v poriadku.

Internet banking: Postup je veľmi podobný ako pri telefóne. Pri overovaní platby ti príde notifikácia o čakajúcej platbe do internet bankingu. Stačí sa prihlásiť a platbu potvrdiť.

V skratke: Jediné, čo sa mení, je spôsob, akým platbu overujeme. Neprepisujeme SMS kód, no zadávame heslo do mobilnej appky alebo internet bankingu. Viac informácií o tom, ako presne overovanie funguje, si môžeš prečítať tu.

Zmenu priniesla nová smernica

Smernica z dielne EÚ, ktorá odporúča overovanie tzv. silnejšie overenie, vstúpila do platnosti ešte v roku 2018 a poznáme ju ako PSD 2 (Payment Services Directive). Jej hlavným cieľom je upravovať internetové platby na vnútorných a európskych trhoch, s veľkým dôrazom na bezpečnosť.

PSD2 predstavuje najväčšiu zmenu v oblasti internetových platieb za posledné roky. Posilňuje autentifikáciu užívateľa a zároveň pridáva na pohodlnosti a jednoduchosti celého procesu.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú