Priblížiť vedu hravou formou žiakom základných a stredných škôl, ale i zvedavým dospelým je hlavný cieľ Vedeckého veľtrhu 2019, ktorý sa koná v piatok v Bratislave. „Univerzity chcú, aby mladí ľudia mali záujem o štúdium prírodných vied,“ povedal pre TASR nositeľ myšlienky veľtrhu a zakladateľ neziskovej organizácie Veda nás baví Charles Peake. „Každý rok sa snažíme ukázať niečo nové. Tento rok je to tunel virtuálnej reality,“ dodal.

„Vidieť tu ukážky vedy a techniky, prírodných, ale aj spoločenských vied,“ priblížil patrón podujatia a bývalý minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Juraj Draxler. Počas dňa si návštevníci v 44 stánkoch stredných aj vysokých škôl, rôznych klubov a spoločností môžu pozrieť napríklad ukážky robotiky, 3D tlač aj dronovú šou. „Je toho naozaj veľa a každý si môže nájsť to, čo ho zaujíma,“ dodal Draxler. Na veľtrhu sa cez deň zúčastnili viaceré exkurzie študentov základných a stredných škôl.

Zástupcovia viacerých univerzít

Napríklad stánok Strednej priemyselnej školy Samuela Mikovíniho v Banskej Štiavnici ponúka ukážku výroby papiera aj historických techník výroby knižnej väzby tradičnými technikami a materiálmi. „Možno si skúsiť stojan, na ktorom sa kedysi ručne šili knihy, a máme aj makety historických knižných väzieb,“ hovorí Ľubomír Šlauka, ktorý na škole vyučuje knižnú väzbu a výrobu papiera.

Zobraziť celú galériu (1)
FOTO TASR - Pavel Neubauer

Zástupcovia Fakulty matematiky, fyziky a informatiky (FMFI) Univerzity Komenského (UK) v Bratislave predstavujú systém výroby a uskladnenia obnoviteľnej energie, ktorú možno využiť na varenie, vykurovanie a tiež pohon motorových vozidiel. „Žiaľ, podobné systémy sú stále dosť drahé, ale dúfame, že v budúcnosti sa budú dať vyrábať lacnejšie a komerčne využívať,“ hovorí Ľubomír Staňo z FMFI UK.

V stánku Cirkevnej strednej odbornej školy elektrotechnickej P. G. Frassatiho v Bratislave si zase s pomocou študentov možno navrhnúť vlastné tričko a jedno z nich vyžrebujú a vyrobia. V ďalších stánkoch môžu návštevníci vidieť archeologické objavy či absolvovať rôzne kvízy. Organizácia Mensa Slovensko, ktorá združuje ľudí s IQ nad 130, ponúka rôzne logické hádanky a prezentuje aj vedecké hračky.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú