Priblížiť vedu hravou formou žiakom základných a stredných škôl, ale i zvedavým dospelým je hlavný cieľ Vedeckého veľtrhu 2019, ktorý sa koná v piatok v Bratislave. „Univerzity chcú, aby mladí ľudia mali záujem o štúdium prírodných vied,“ povedal pre TASR nositeľ myšlienky veľtrhu a zakladateľ neziskovej organizácie Veda nás baví Charles Peake. „Každý rok sa snažíme ukázať niečo nové. Tento rok je to tunel virtuálnej reality,“ dodal.

Sleduj Fontech aj na sociálnych sieťach!

FacebookInstagramYouTube

„Vidieť tu ukážky vedy a techniky, prírodných, ale aj spoločenských vied,“ priblížil patrón podujatia a bývalý minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Juraj Draxler. Počas dňa si návštevníci v 44 stánkoch stredných aj vysokých škôl, rôznych klubov a spoločností môžu pozrieť napríklad ukážky robotiky, 3D tlač aj dronovú šou. „Je toho naozaj veľa a každý si môže nájsť to, čo ho zaujíma,“ dodal Draxler. Na veľtrhu sa cez deň zúčastnili viaceré exkurzie študentov základných a stredných škôl.

Zástupcovia viacerých univerzít

Napríklad stánok Strednej priemyselnej školy Samuela Mikovíniho v Banskej Štiavnici ponúka ukážku výroby papiera aj historických techník výroby knižnej väzby tradičnými technikami a materiálmi. „Možno si skúsiť stojan, na ktorom sa kedysi ručne šili knihy, a máme aj makety historických knižných väzieb,“ hovorí Ľubomír Šlauka, ktorý na škole vyučuje knižnú väzbu a výrobu papiera.

Zobraziť celú galériu (1)
FOTO TASR - Pavel Neubauer

Zástupcovia Fakulty matematiky, fyziky a informatiky (FMFI) Univerzity Komenského (UK) v Bratislave predstavujú systém výroby a uskladnenia obnoviteľnej energie, ktorú možno využiť na varenie, vykurovanie a tiež pohon motorových vozidiel. „Žiaľ, podobné systémy sú stále dosť drahé, ale dúfame, že v budúcnosti sa budú dať vyrábať lacnejšie a komerčne využívať,“ hovorí Ľubomír Staňo z FMFI UK.

V stánku Cirkevnej strednej odbornej školy elektrotechnickej P. G. Frassatiho v Bratislave si zase s pomocou študentov možno navrhnúť vlastné tričko a jedno z nich vyžrebujú a vyrobia. V ďalších stánkoch môžu návštevníci vidieť archeologické objavy či absolvovať rôzne kvízy. Organizácia Mensa Slovensko, ktorá združuje ľudí s IQ nad 130, ponúka rôzne logické hádanky a prezentuje aj vedecké hračky.