Vedci možno našli odpoveď na dlho hľadaný „prameň mladosti“ v podobe upravených buniek ľudského imunitného systému, podľa najnovších výsledkov štúdie zverejnenej na portáli Science Daily.

Dokážu zlepšiť kvalitu života

Tím z Cold Spring Harbor Laboratory (CSHL) pod vedením Coriny Amorovej Vegasovej objavil metódu, ktorá umožňuje preprogramovať T-lymfocyty na boj proti starnutiu. Tieto bunky, keď sú správne upravené, môžu efektívne eliminovať senescentné, inak nazývané aj zombie bunky, ktoré sú považované za príčinu mnohých starobných ochorení. Výskum bol publikovaný v časopise Nature Aging minulý týždeň.

Senescentné alebo zombie bunky sú bunky, ktoré prestali deliť, ale zostávajú živé a s vekom sa v tele hromadia, čím vyvolávajú zápaly. Existujú lieky, ktoré tieto bunky dokážu eliminovať, ale ich účinok nie je dlhodobý a vyžadujú sa opakované dávky.

Tím z CSHL preto experimentoval s „živým liekom“ – T-lymfocyty s uPAR CAR (chimérickým antigénnym receptorom aktivátora plazminogénu urokinázového typu), ktorými sa podarilo v laboratórnych podmienkach u myší odstrániť zombie bunky, čo malo za následok zlepšenie kvality ich života. Upravené myši nepriberali na váhe, zlepšil sa ich metabolizmus, tolerancia glukózy a fyzická aktivita, a to všetko bez poškodenia zdravých buniek alebo toxicity.

Podľa Amorovej Vegasovej, uPAR CAR T-lymfocyty pri podaní starým myšiam dosiahli omladenie a pri mladých myšiach spomalili proces starnutia, čo predstavuje unikátny terapeutický potenciál nevidený pri iných liečebných metódach. Výhodou týchto buniek je ich schopnosť vyvinúť si pamäť a dlhotrvajúci účinok v tele, čo by mohlo byť prínosom pri liečbe chronických ochorení, keďže by stačila jediná dávka.

Obrovské investície do nesmrteľnosti

Do výskumu dlhovekosti a nesmrteľnosti prúdia ohromné financie, pričom niektorí z odborníkov sa obávajú, že by sa takejto schopnosti mohli dočkať miliardári, ktorí by si ju nechali len pre seba.

Bioetik Christopher Wareham z Utrechskej univerzity vysvetľuje, že čím dlhšie dokáže človek žiť, tým viac bohatstva dokáže nahromadiť. Takýto pokrok v medicíne môže potenciálne ešte väčšmi prehĺbiť ohromnú priepasť medzi tými najchudobnejšími a najbohatšími, ktorá sa naďalej rozširuje a vytvára napätie v celej spoločnosti a takmer všetkých krajinách.

Tento typ buniek bol schválený americkým Úradom pre kontrolu potravín a liečiv (FDA) na liečbu rôznych druhov rakoviny v roku 2017, a Amorová Vegasová patrí medzi prvých vedcov, ktorí skúmajú ich potenciál v iných oblastiach ako je onkológia.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP