Americká vláda spustila novú iniciatívu, ktorá má pomôcť vede nájsť liek na koronavírus. Program COVID-19 High-Performance Computing Consortium povolá do služby 16 superpočítačov s celkovým výkonom cez 330 petaflovo. Nejde však o jedinú supervýkonnú iniciatívu.

Portál Nextgov nedávno upozornil, že americká vláda predstavila novú iniciatívu, ktorá má pomôcť výskumným pracovníkom a skupinám na celom svete využiť najvýkonnejšie americké superpočítače. Cieľom iniciatívy je urýchlenie nových objavov v boji proti COVID-19 a nájdenie lieku. Výsledkom je tak program COVID-19 High Performance Computing Consortium.

Spojenie silných mien

Prostredníctvom stránok konzorcia sa môžu vedci z celého sveta prihlásiť so svojimi projektami. Pokiaľ budú ich projekty schválené, dostanú prístup k 16 najlepším americkým počítačovým systémom. Tie vedeckým pracovníkom sprístupnia zúčastnené konzorciá, za ktorými stoja národné laboratóriá, agentúry, spoločnosti a akademické inštitúcie.

Medzi najznámejšie pritom patria NASA High-End Computing Capability, Google, Amazon Web Services, Microsoft, MIT/Massachusetts Green HPC Center či IBM Research.

Zástupcovia týchto konzorcií, ktorí zároveň pôsobia v oblastiach ako sú vysokovýkonná výpočtová technika, biológia a epidemiológia, schvália podané projekty na základe vyhodnotenia ich prínosu.

Koronavírus dal dokopy výpočtové výkony, ktoré nemajú obdobu

Pre schválené projekty tak bude poskytnutých už spomínaných 16 superpočítačov, ktoré dokopy ponúknu výpočtový výkon 330 petaflopov, pričom celkovo zahŕňajú 775 000 procesorových jadier a 34 000 výpočtových grafických kariet. Samotný prehľad jednotlivých zúčastnených superpočítačov je možné vidieť na stránkach konzorcia.

Uvedený výkon však nie je konečný, nakoľko nie všetky zúčastnené strany odhalili, koľko výpočtového výkonu v rámci svojich zdrojov poskytnú. Zároveň sa však nejedná o jedinú iniciatívu, ktorá sa vedeckým prístupom snaží nájsť liek. Už minule sme informovali o projekte Folding@Home, do ktorého sa môžeš zapojiť aj ty.

Ide o projekt, prostredníctvom ktorého môže ktokoľvek poskytnúť výkon svojho počítača pre náročné výpočtové úlohy pri hľadaní lieku voči nákaze koronavírusu Covid-19. Vďaka dobrovoľníkom získal projekt prístup už k 470 petaflopov surového výpočtového výkonu.

Týmto výkonom projekt viac ako dvojnásobne predbehol najvýkonnejší superpočítač Summit a dokonca je vyšší ako spoločný výkon 7 najvýkonnejších superpočítačov na svete.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP