Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Pozorovanie vesmíru okolo nás prebieha už mnoho desaťročí, no zachytávanie rádiových emisií začalo približne len pred 10 rokmi. Vedcom sa doteraz podarilo zaznamenať niekoľko zvláštnych signálov z ďalekého vesmíru, ku ktorým sa teraz pridáva ďalší. Tento signál bol zachytený novým rádioteleskopom, ktorý nie je v prevádzke ešte ani rok a už si na svoje konto pripísal významný objav.

Nová frekvencia z hlbokého vesmíru sa poprvýkrát objavila 25. júla, kedy ju zachytil kanadský rádioteleskop z projektu CHIME pre mapovanie vodíka vo vesmíre. Signál bol zachytený v Britskej Kolumbii ako rýchly rádiový impulz na frekvencii tesne pod 700 MHz. Tento typ rádiových signálov pochádza z ďalekého vesmíru a za jeho vznikom môžu stáť explózie čiernych dier, magnetarov, alebo aj… inteligentná civilizácia.

Vedci objavili neznámy signál z ďalekého vesmíru

Posledná možnosť je však zrejme najmenej pravdepodobným zdrojom tohto signálu. Záhadný signál s označením FRB 180725A bol oznámený aj na portáli Astronomer’s Telegram. Astronómovia tak môžu hľadať ďalšie signály z ďalekého vesmíru na všetkých vlnových dĺžkach. Už v minulom týždni bol pritom zachytený ďalší impulz na frekvencii 400 MHz. Ten ale nepochádza zo žiadnych zdrojov na Zemi.

Nenechaj si ujsť
Vedci vo vesmíre našli poslednú chýbajúcu „obyčajnú“ hmotu

Nech signál vysiela skrz vesmír čokoľvek, podľa vedcov ide o neuveriteľne silný zdroj, ktorý dokáže odoslať danú frekvenciu na veľkú vzdialenosť. Astrofyzici budú zachytávať signály z vesmíru aj naďalej. Rádioteleskop v Kanade bude stále pracovať, aby mohol objaviť ďalšie záhadné impulzy z tohto priestoru a raz sa možno dozvieme, čo stálo za týmito záhadnými signálmi.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú