V ďalekom vesmíre, približne 7 miliárd svetelných rokov od nás, prebehol krátky, ale extrémne silný kozmický výbuch, ktorý je jeden z najväčších od Veľkého tresku. Gama lúče z výbuchu sa na Zem dostali až 14. januára 2019, kedy boli zachytené satelitmi z observatória Neil Gehrels Swift – píše Daily Mail

Explózie vo vesmíre nie sú vôbec výnimočné. Zväčša ide o supernovy, a teda výbuch hviezdy, ktorá sa zničí pod silou vlastnej gravitácie. Zároveň však tieto explózie vnášajú do medzihviezdnej hmoty ťažké prvky, čím ich obohacujr, vďaka čomu podmieňuje vznik ďalších nových hviezd. Začiatkom roka sme mohli záblesky výbuchu hviezdy sledovať aj na Zemi, pričom išlo o najjasnejšie gama lúče, aké boli kedy zachytené.

Mnohonásobne viac energie než Slnko

Krátky, ale extrémne silný výbuch bol zaznamenaný 14. januára 2019. Na výslednom objave sa podieľalo viac ako 300 vedcov z celého sveta, pričom konečné hodnoty sú skutočne obrovské. Daný výbuch bol emitovaný gama lúčmi, ktoré síce voľným okom nevidíme, no dokáže ich pomerne presne zachytiť prístrojmi k tomu určenými. Zistené žiarenie pravdepodobne pochádzalo z obrovskej hviezdy, ktorá vybuchla a premenila sa na čiernu dieru – doplňuje LadBible.

Vedci zachytili doteraz najväčšiu explóziu od Veľkého tresku
Ilustračná fotografia supernovy Zdroj: pixabay

Výsledkom bolo žiarenie, ktoré v priebehu pár sekúnd vytvorilo viac energie, než dokáže naše Slnko za celú svoju životnosť (približne 10 miliárd rokov). Celé sa to pritom odohralo v galaxii vzdialenej 7 miliárd svetelných rokov, takže celá udalosť vo vesmíre prebehla veľmi dávno. Viacero vedcov sa zhodlo na tom, že ide o najväčší výbuch od doby Veľkého tresku, ktorý sa odohral pred viac ako 13 miliardami rokov (vek vesmíru).

Zároveň si od tohto objavu sľubujú, že im to pomôže ešte viac objasniť to, ako výbuchy vznikajú a ako sa z nich následne vytvárajú čierne diery. Takéto výbuchy sú pritom veľmi nebezpečné a ak by nejaký zasiahol Zem priamo, znamenalo by to pre nás úplný koniec. Hoci sa to nezdá, stále vieme veľmi málo o javoch, ktoré sa odohrali, prípadne stále odohrávajú vôkol nás.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom