V ďalekom vesmíre, približne 7 miliárd svetelných rokov od nás, prebehol krátky, ale extrémne silný kozmický výbuch, ktorý je jeden z najväčších od Veľkého tresku. Gama lúče z výbuchu sa na Zem dostali až 14. januára 2019, kedy boli zachytené satelitmi z observatória Neil Gehrels Swift – píše Daily Mail.
Explózie vo vesmíre nie sú vôbec výnimočné. Zväčša ide o supernovy, a teda výbuch hviezdy, ktorá sa zničí pod silou vlastnej gravitácie. Zároveň však tieto explózie vnášajú do medzihviezdnej hmoty ťažké prvky, čím ich obohacujr, vďaka čomu podmieňuje vznik ďalších nových hviezd. Začiatkom roka sme mohli záblesky výbuchu hviezdy sledovať aj na Zemi, pričom išlo o najjasnejšie gama lúče, aké boli kedy zachytené.
Mnohonásobne viac energie než Slnko
Krátky, ale extrémne silný výbuch bol zaznamenaný 14. januára 2019. Na výslednom objave sa podieľalo viac ako 300 vedcov z celého sveta, pričom konečné hodnoty sú skutočne obrovské. Daný výbuch bol emitovaný gama lúčmi, ktoré síce voľným okom nevidíme, no dokáže ich pomerne presne zachytiť prístrojmi k tomu určenými. Zistené žiarenie pravdepodobne pochádzalo z obrovskej hviezdy, ktorá vybuchla a premenila sa na čiernu dieru – doplňuje LadBible.

Výsledkom bolo žiarenie, ktoré v priebehu pár sekúnd vytvorilo viac energie, než dokáže naše Slnko za celú svoju životnosť (približne 10 miliárd rokov). Celé sa to pritom odohralo v galaxii vzdialenej 7 miliárd svetelných rokov, takže celá udalosť vo vesmíre prebehla veľmi dávno. Viacero vedcov sa zhodlo na tom, že ide o najväčší výbuch od doby Veľkého tresku, ktorý sa odohral pred viac ako 13 miliardami rokov (vek vesmíru).
Zároveň si od tohto objavu sľubujú, že im to pomôže ešte viac objasniť to, ako výbuchy vznikajú a ako sa z nich následne vytvárajú čierne diery. Takéto výbuchy sú pritom veľmi nebezpečné a ak by nejaký zasiahol Zem priamo, znamenalo by to pre nás úplný koniec. Hoci sa to nezdá, stále vieme veľmi málo o javoch, ktoré sa odohrali, prípadne stále odohrávajú vôkol nás.
Vesmír a veda

Supermasívne čierne diery zďaleka nie sú najväčšie. Existujú ešte gigantickejšie, zistili vedci

NASA už nemá miesto. Demoluje historickú 60-ročnú vzletovú platformu, štartovali z nej na Mesiac aj smrtiaci Challenger

Na Zemi dnes žijeme len vďaka náhode. Nasimulovali evolúciu 100 000 planét s prekvapivými výsledkami

Vesmírna sonda sa nezadržateľne blíži k Slnku. Len za rok urobila neuveriteľný progres
