Pacienti liečení rádioterapiou sa častokrát sťažujú na to, že počas ožarovania vidia záblesky svetla aj vtedy, ak majú zatvorené oči. Vedci doposiaľ nevedeli vysvetliť, respektíve vedecky potvrdiť pôvod tohto svetla, no teraz sa im tieto záblesky podarilo poprvýkrát zachytiť na špeciálnu kameru, informuje portál ScienceAlert.
Ožarovaní pacienti spomínali, že počas terapie videli lúče modrého alebo neónového svetla, ktoré však trvali iba pár sekúnd, píše IFLscience. Tím vedcov z Centra Rakoviny na Univerzite Dartmouth College sa rozhodol tento problém vyriešiť.
Na začiatku pracovali s niekoľkými hypotézami a jedna z nich sa im aj potvrdila. Svetlo, ktoré pacienti vidia, vychádza z ľudského oka a je podobné takzvanému Čerenkovovmu žiareniu, ktoré vzniká pri prechode nabitej častice izolačným prostredím rýchlosťou väčšou ako je rýchlosť svetla v tomto prostredí.
A nuclear reactor pulse and startup compilation. The blue light is known as Cherenkov radiation https://t.co/nqg5N8TLMM pic.twitter.com/CCopLffRd2
— Massimo (@Rainmaker1973) November 15, 2017
Tento jav môžeme sledovať napríklad pri jadrových reaktoroch, ktoré žiaria na modro, keď sú umiestnené pod vodou. Na zachytenie žiarenia v ľudskom oku použil tím vedcov špeciálnu kameru CDose, ktorú zostrojili len pre tento účel.
Počas ožarovania hlavy či krku prechádzajú rádiové lúče aj do oka a následne sa v časti oka zvanej sklovec generuje svetlo dostatočne silné na to, aby u pacienta vyvolalo vizuálny vnem. Spektrálnou analýzou svetla sa vedcom následne podarilo potvrdiť, že sa jedná o Čerenkovovo žiarenie.
Doctors Capture Cherenkov Light Being Generated Inside Patient's Eyeball For The First Timehttps://t.co/cBXSbY8Zof pic.twitter.com/j4LqkntqqQ
— IFLScience (@IFLScience) January 9, 2020
Tento objav má do budúcna priniesť niekoľko benefitov pri liečbe ožarovaním. Prvým z nich je, že lekári budú môcť pacientov upokojiť a uistiť ich, že je všetko v poriadku, ak budú zažívať podobný jav.
Ďalej sa môžu tieto záblesky spájať aj s tým, či liečba bude, alebo nebude úspešná. Pracuje sa tiež s teóriou, v ktorej tento jav môže nasvedčovať, že ak pacienti vidia záblesky, môže sa u nich prejavovať postupná strata zraku. Všetky tieto teórie však nateraz budú predmetom ďalšieho skúmania.
Teraz čítajú

Továreň na temnú hmotu. Blízko nás je hviezda, ktorá opäť udivuje vedcov, možno skrýva najväčšiu záhadu vesmíru

Nočnú oblohu zahltí o pár dní jedinečný meteorický roj. Kedy bude ideálny čas na pozorovanie a na čo si treba dať pozor?

Putin sa bojí genetických experimentov, ktoré by mohli zahubiť ľudstvo. V Rusku paradoxne podporil kontroverzný výskum

Takúto fotku z vesmíru sme ešte nikdy nedostali. Sonda, ktorá smeruje k Slnku, odfotila celý prachový prstenec Venuše

AKTUALIZOVANÉ Máme prvé video z letu helikoptéry na Marse, NASA prepísala históriu
Články, ktoré hýbu svetom

Elektrický Volkswagen je kráľom. Poznáme svetové auto pre rok 2021

Ďalšia obeť polovodičovej krízy: Peugeot je nútený montovať zastaraný komponent do svojho slávneho modelu

Mladí vedci pestujú mäso v laboratóriu. Novinkou, ktorú uznáva Gates, chcú nahradiť zvieratá a ohromiť Slovákov

Príbeh podnikateľa roka: Martinus uveril internetu už v roku 2000, teraz je najväčším online kníhkupectvom
