Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Pacienti liečení rádioterapiou sa častokrát sťažujú na to, že počas ožarovania vidia záblesky svetla aj vtedy, ak majú zatvorené oči. Vedci doposiaľ nevedeli vysvetliť, respektíve vedecky potvrdiť pôvod tohto svetla, no teraz sa im tieto záblesky podarilo poprvýkrát zachytiť na špeciálnu kameru, informuje portál ScienceAlert.

Ožarovaní pacienti spomínali, že počas terapie videli lúče modrého alebo neónového svetla, ktoré však trvali iba pár sekúnd, píše IFLscience. Tím vedcov z Centra Rakoviny na Univerzite Dartmouth College sa rozhodol tento problém vyriešiť.

Na začiatku pracovali s niekoľkými hypotézami a jedna z nich sa im aj potvrdila. Svetlo, ktoré pacienti vidia, vychádza z ľudského oka a je podobné takzvanému Čerenkovovmu žiareniu, ktoré vzniká pri prechode nabitej častice izolačným prostredím rýchlosťou väčšou ako je rýchlosť svetla v tomto prostredí.

Tento jav môžeme sledovať napríklad pri jadrových reaktoroch, ktoré žiaria na modro, keď sú umiestnené pod vodou. Na zachytenie žiarenia v ľudskom oku použil tím vedcov špeciálnu kameru CDose, ktorú zostrojili len pre tento účel.

Počas ožarovania hlavy či krku prechádzajú rádiové lúče aj do oka a následne sa v časti oka zvanej sklovec generuje svetlo dostatočne silné na to, aby u pacienta vyvolalo vizuálny vnem. Spektrálnou analýzou svetla sa vedcom následne podarilo potvrdiť, že sa jedná o Čerenkovovo žiarenie.

Tento objav má do budúcna priniesť niekoľko benefitov pri liečbe ožarovaním. Prvým z nich je, že lekári budú môcť pacientov upokojiť a uistiť ich, že je všetko v poriadku, ak budú zažívať podobný jav.

Ďalej sa môžu tieto záblesky spájať aj s tým, či liečba bude, alebo nebude úspešná. Pracuje sa tiež s teóriou, v ktorej tento jav môže nasvedčovať, že ak pacienti vidia záblesky, môže sa u nich prejavovať postupná strata zraku. Všetky tieto teórie však nateraz budú predmetom ďalšieho skúmania.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú