Nový revolučný typ batérie je vyrobený z hliny a vody. Vedci dúfajú, že udržateľná batéria bude jasnou voľbou pre budúce misie na Marse, pretože sa dá vyrobiť aj z komponentov, ktoré sa nachádzajú na Červenej planéte. Informoval o tom portál BGR.

Udržateľná batéria

Bežné batérie sú zvyčajne vyrobené z kovových elektród a roztoku lítiovej soli, ktorý obklopuje dve elektródy, jednu s negatívnym a druhú s pozitívnym nábojom. Nová batéria obsahuje dve elektródy z grafénu, ktoré sú ponorené v roztoku vody a hliny. Batéria tak nepotrebuje tradičné súčiastky, ale využíva komponenty, ktoré sa dajú nájsť aj na Marse.

Vrstva hliny má totiž množstvo malých, mikroskopických kanálikov, ktoré majú hrúbku zhruba jedného nanometra. Keď sa tieto kanáliky napustia čistou vodou, kvapalina sa začne neobvykle správať. Voda sa v tesných priestoroch stáva tzv. „pracovnou kvapalinou“, čo umožňuje vytvorenie separácie medzi opačnými nábojmi, keď sa presúvajú medzi dvoma elektródami. Vďaka tomu dokáže „modrá batéria“ ukladať energiu.

„Funguje bez nežiaducich vedľajších reakcií, zachováva si takmer 100 % účinnosť po 60 000 cykloch nabíjania a vybíjania a podporuje napäťové okno až 1,65 V pri dosahovaní konkurenčného výkonu a hustoty energie,“ uvádzajú vedci vo vedeckom článku, ktorý je dostupný na archíve Arxiv.

NASA/JPL-Caltech/University of Arizona/Texas A&M University

Využitie na Marse

Vedci dúfajú, že batéria, ktorá je vyrobená „z ničoho“, dokáže výrazne pomôcť na budúcich misiách, ktoré sa uskutočnia na Marse. NASA plánuje poslať na Červenú planétu ľudskú posádku. Tím vedcov vypracovala analýzu rôznych typov hliny, o ktorých sa predpokladá, že sa nachádzajú na Marse. Počas analýzy našli niekoľko možností, ktoré by boli kompatibilné a funkčné s týmto dizajnom.

„Táto technológia poháňaná vodou ponúka udržateľnú platformu pre energetické systémy, s potenciálnymi aplikáciami od malých elektronických zariadení až po globálnu energetickú infraštruktúru – dokonca aj v extrémnych podmienkach, ako je Mars. Naša práca posuvá vpred prírodou inšpirované energetické riešenia a otvára nové možnosti pre udržateľné inžinierstvo modrých zariadení,“ uvádzajú ďalej vedci.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP