Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Inžinieri z fakulty elektrotechniky a informatiky na Univerzite v Delaware prišli s objavom, ktorý môže byť veľkým prínosom v pripravovaných 5G zariadeniach. Využitie však nájde aj v iných zariadeniach, ktoré sa spoliehajú na bezdrôtovú komunikáciu. 

Tranzistory, alebo polovodiče sú jednou zo základných častí každého čipu. Nachádzajú sa v takmer  každej elektronike a pôvodne využívané elektrónky a relé postupne vytlačili do úzadia. Bežne sa využívajú ako zosilňovače, spínače či modulátory elektrického napätia a prúdu.

Výskumníci z Delaware ale prišli s novým typom tranzistora, ktorý dokáže zvládnuť pri rovnakom prúde oveľa väčšie napätie, no zároveň však nespotrebuje toľko energie, ako iné zariadenia podobného typu. Ako upresňuje portál InterestingEngineering, takýto tranzistor je založený na kremíku a okrem toho obsahuje aj nitridy gália a nitridy india hlinitého.

Výskum pokračuje ďalej

Vzhľadom na použité materiály sa takýto tranzistor môže využívať aj v riešeniach pre zariadenia pracujúce vo vesmíre, nakoľko je odolný voči žiareniu. Zároveň tak ide o inováciu v použitých materiáloch, nakoľko sú vyrábané na lacnom kremíkovom základe. Využitie nájdu predovšetkým v systémoch, ktoré využívajú väčšiu šírku pásma.

Vedci pritom vo svojom bádaní a výskume plánujú pokračovať aj naďalej, pričom ich cieľom je priniesť množstvo ďalších technológií, ktoré by predčili tie súčasné. V súčasnosti už pracujú na výkonných tranzistoroch, ktoré by boli využívané ako zosilňovače pre zariadenia internetu vecí. Práve tieto zariadenia čaká už v najbližšom období veľký rozmach, no stále sa čaká na rozšírenie 5G infraštruktúry.

University of Delaware

Medzi ďalšími zaujímavými vynálezmi patrí napríklad tranzistor s oxidom titaničitým, ktorá je priehľadný a mohol by sa využívať napríklad v displejoch či iných zariadeniach, kde nie je prípustné akékoľvek prekrytie.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú