Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Nech to znie akokoľvek hrozivo, francúzskym vedcom sa podarilo prísť na spôsob, ako vytvoriť ľudský textil z kožných buniek človeka. Chirurgovia by ju podľa nich mohli používať na uzatváranie rán či implantovanie kožných štepov.

Portál Futurism priniesol správy o naozaj bizarnom výskume, za ktorý sú zodpovedný vedci z Francúzskeho národného inštitútu pre zdravie a lekársky výskum v Bordeaux. Podarilo sa im totižto z ľudských kožných buniek vypestovať materiál podobný priadzi, ktorý nazývajú „ľudský textil“. Aj keď to na prvý pohľad vyzerá hrôzostrašne, pre vytvorenie takéhoto materiálu majú dobrý dôvod.

„Tieto ľudské textilie ponúkajú jedinečnú úroveň biologickej kompatibility a predstavujú novú generáciu úplne biologických produktov tkanivového inžinierstva,“ píšu vedci v štúdii publikovanej v žurnále Acta Biomaterialia.

Ľudský textil je podľa vedcov možné používať v chirurgickej praxi na uzavretie rán, vďaka čomu bude ich hojenie rýchlejšie. Takisto je možné tento materiál použiť pri implantovaní kožných štepov, ktoré sa napríklad používajú v prípade pacientov s vážnymi popáleninami kože.

Kľúčovou výhodou ľudskej textílie je fakt, že na rozdiel od bežných syntetických chirurgických materiálov nespúšťa imunitnú reakciu, ktorá môže komplikovať proces hojenia.

Zobraziť celú galériu (1)
Proces výroby ľudského textilu. Zdroj: Magnan et al., Acta Biomaterialia

Ako píše portál Science Alert, aby boli vedci schopní ľudský textil vyrobiť, najprv odobrali dospelému jedincovi takzvaný kožný firoblast, ktorý bol následne sformovaný do tenučkých listov bunečnej extracelulárnej matice CAM.

Potom vedci narezali tieto tenučké listy buniek ľudskej kože na dlhé pásiky a spriadaním ich sformovali do materiálu podobného priadzi, ktorý je následne možné formovať do ďalších ľubovoľných tvarov.

„Môžeme šiť vrecúška, vytvárať rúrky, chlopne a perforované membrány. S priadzou je možný akýkoľvek textilný prístup: pletenie, zapletanie, tkanie a dokonca aj háčkovanie,“ povedal vedecký pracovník Nicholas L’Heureux pre portál New Scientist.   

Vedci doteraz použili špeciálnu priadzu pri šití rán potkana, pričom mu pomohli sa úplne uzdraviť v priebehu dvoch týždňov. Dokonca vytvorili kožný štep, ktorý vyrobili na mieru, aby uzavreli otvorenú tepnu ovce.

Či sa tento prevratný objav stane aj štandardom pri ľudských operáciách nateraz nie je jasné. No ako píšu vedci vo svojej publikácii, výroba tohto materiálu je aktuálne náročná a vyžaduje si špeciálne nástroje. Práve to môže nasadenie ľudského textilu do praxe značne obmedziť.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú