Vedci z Národného ústavu duševného zdravia (núdzi) vyvíjajú technológiu zvyšujúcu všímavosť a tým aj kvalitu ľudského života vrátane zlepšenia niektorých ochorení. Všímavosť je podľa štúdií meditačnou technikou. Výskumníci vymýšľajú spôsoby meditácie vo virtuálnom prostredí, oznámil dnes ČTK Milan Hulínský z Technologickej agentúry ČR.
Všímavosť má podľa odborníkov preukázateľne pozitívny vplyv na kvalitu ľudského života u chorých i zdravých ľudí, pomáha napríklad znižovať vysoký krvný tlak, pocity úzkosti či depresie. Zlepšuje pamäť a fyzickú i mentálnu odolnosť. Vedci z núdze sa spojili s kolumbijským softvérovým inžinierom, aby vytvorili aplikáciu využiteľnú nielen v klinickom prostredí, ale aj v domácom. Projekt podporila Technologická agentúra Českej republiky (TA ČR) dvomi miliónmi korún.
Projekt má pomôcť zvýšiť efektivitu tréningu všímavosti.
„Základom tréningu je totiž schopnosť zamerať pozornosť na bod v danom okamihu. Tu a teraz. To môže byť pre mnohých z nás zložité, zvlášť potom pre pacientov, ktorí majú napríklad poruchu pozornosti. Vďaka použitiu virtuálnej reality, ktorá využíva 3D okuliare a špeciálnych slúchadiel , bude možné odblokovať rušivé podnety okolitého sveta, „uviedol predseda TA ČR, Petr Konvalinka.
„Teraz vieme, že aj kognitívne tréning pre nás nie je to najdôležitejšie, ide skôr o zvládanie nenechavých myšlienok a prácu so stresom,“ dodala Barbora Šouláková, ktorá ma projekt v núdzi na starosti.
Vyvíjaná technológia je unikátnou kombináciou techník. Používa respiračné pásy spoločne s virtuálnou realitou. Pás umožní merať rozpínanie hrudnej a brušnej steny a zistiť, či je nastavená správna metóda dýchania. Prístroj bude možné využívať doma, v kancelárii aj v terapeutických alebo relaxačných centrách a koncom februára budúceho roka by mala byť aplikácia pripravená aj k prvému komerčnému využívaniu.
Teraz čítajú

Dogecoin je minulosť. Teraz už môžeš investovať aj do kryptomeny so známym Pokémonom

Pôvodne vtip, dnes má prvého milionára. Dogecoin búra rekordy a za posledných 7 dní narástol o stovky percent

Muskov Neuralink desí aj uznávaných odborníkov. Je tu riziko, že bude predávať myšlienky ľudí

Bitcoinová horúčka eskaluje. Slováci sa vrhajú do kryptomien, od začiatku roka ich nakúpili za desiatky miliónov

Masové sledovanie ľudí a sociálny kredit dostane v EÚ „červenú“. Únia chce regulovať kritické dopady využitia umelej inteligencie
Články, ktoré hýbu svetom

AKTUALIZOVANÉ Máme prvé video z letu helikoptéry na Marse, NASA prepísala históriu

Ľudské bunky rástli v opičích embryách a ľudsko-opičia chiméra žila rekordný počet dní, vedci varujú pred etickým problémom

Autopilot Tesly opäť zabíjal. V aute, ktoré nikto nešoféroval, zahynuli dvaja ľudia

Za donutmi od východniarov sa idú Slováci zblázniť, cestujú za nimi aj zo Žiliny
