Solárne panely sú perfektným a najmä ekologickým zdrojom, respektíve výrobcom energie. Ako však už z ich názvu vypovedá, aby mohli elektrickú energiu vyrábať, potrebujú na to Slnečné žiarenie, čo značne obmedzuje ich funkčnosť v podstate iba na polovicu dňa. Vedci z Kalifornskej univerzity však prišli s teóriou o takzvaných anti-solárnych paneloch, ktoré by fungovali aj v noci, informuje portál BGR.

Princíp fungovania anti-solárneho panelu by spočíval v zachytávaní a premene infračerveného svetla na elektrinu, ktoré vyžaruje Zem. Tieto panely budú svojou účinnou plochou nasmerované smerom k povrchu Zeme a podľa samotných vedcov dokážu týmto spôsobom denne vyrobiť približne 25 % energie, ktoré dokážu vyrobiť klasické solárne panely počas dňa.

Tieto tvrdenia sú zatiaľ len teoretické, no tím vedcom už pracuje na výrobe špeciálneho materiálu, ktorý by dokázal zachytávať infračervené svetlo. Anti-solárne panely tak musia byť vyrobené z niečoho, čo dokáže zachytiť svetlo s extrémne dlhou vlnovou dĺžkou. Podľa doterajších výskumov by sa na zhotovenie týchto panelov mohli perfektne hodiť takzvané merkúrové zliatiny, píše Electrek.

Nápad to je rozhodne pekný, ak by sme mali možnosť vyrábať elektrickú energiu aj v noci, i keď iba v obmedzenom množstve, každá domácnosť by sa teoreticky mohla stať energeticky nezávislá. Otázna však bude prípadná cena. Ak sa celý výskum podarí dotiahnuť do konca, nový typ anti-solárnych panelov bude zrejme veľmi drahý.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú