Tím fyzikov z Kolumbijskej univerzity v New Yorku prichádza s vypracovaním nápadu, ktorý doteraz pôsobil ako vzdialená fikcia. Vo svojej štúdii popisujú spôsob, ako využiť čierne diery a ich špecifické vlastnosti pre získavanie energie budúcimi civilizáciami.

Hviezdy vyhasnú a čierne diery budú našim posledným útočiskom

Spotreba energie našej civilizácie exponenciálne rastie a postupom času sa môže stať zásobovanie celého masívneho kolosu energiou problematické. V tomto prípade však nehovoríme o stovkách či tisíckach rokov, ale o miliardách zdanlivo nekonečných časových úsekov. Hovoríme o dobe tak vzdialenej, že všetky hviezdy vyhasli a posledným aktívnym útočiskom v celkom vyprahnutom kozme ostali len čierne diery, dnes pravidelne hltajúce bezbranné hviezdy.

Takto by mohla vyzerať čierna diera vymršťujúca do priestoru temnú energiu. Zdroj: NASA/JPL-Caltech

Vedci prišli na to, že je teoreticky možné získavať plazmové častice unikajúce z horizontu udalostí, hranice čiernej diery, spoza ktorej nedokáže uniknúť svetlo. Ak totiž dôjde k rozpojeniu a následnému opätovnému spojeniu magnetických polí špecifickým spôsobom, plazmové častice sú urýchlené dvomi rozdielnymi smermi.

Jeden prúd je tlačený v protismere rotácie čiernej diery, druhý v jeho smere. V takom prípade je možné veľké množstvo energie čiernej diery extrahovať, podmienkou je však vysoká rýchlosť jej rotácie a silná magnetizácia plazmy, píše Kolumbijská univerzita.

To všetko je možné v ergosfére čiernej diery – oblasti, v ktorej časopriestorové kontinuum rotuje tak rýchlo, že všetky objekty rotujú rovnakým smerom. V ergosfére je opätovné spojenie magnetických polí tak extrémne, že urýchľuje plazmu na rýchlosti blížiace sa rýchlosti svetla.

Energetická efektivita vyššia než 100 %

Vedci dokonca vypočítali aj efektivitu procesu energizácie plazmy. Tá dosahuje až neuveriteľných 150 %, čo je viac než akákoľvek elektráreň operujúca na Zemi. Tak vysokú efektivitu umožňuje vlastnosť čiernych dier, ktorým uniká energia a dodávajú ju unikajúcej plazme, informuje Futurism.

Historicky prvá fotografia čiernej diery vo vesmíre. Zdroj: Event Horizon Telescope collaboration et al.

Luca Comisso, vedec na Kolumbijskej univerzite a autor štúdie, sa vyjadril, že fyzika nám v tejto metóde nijak nebráni a všetko je len otázkou technológie. Autori štúdie tiež zastávajú názor, že tento proces sa deje vo veľkom množstve čiernych dier a je kľúčom k vzniku ich erupcií, počas ktorých vyvrhnú veľké množstvo radiácie pozorovateľného aj zo Zeme.

Možno sa dotkneme planét, čiernych dier sa však nedožijeme

Vypracovaná štúdia je však skutočne len plánom pre civilizácie vzdialenej budúcnosti. Jej implikácie tá naša možno využije, avšak jej celú podstatu v plnom znení len sotva. Iba s problémami dokážeme dostať väčšie množstvo materiálu na iné planéty v našej slnečnej sústave.

Túto problematiku síce rieši SpaceX a ich raketa Starship s obrovskou kapacitou, avšak nastáva ďalší problém – s dnešnými technológiami sa nedokážeme dostať k iným hviezdam v rozumnom čase.

NASA/JPL-Caltech

Sondy Voyager sú po púti dlhšej než štyri dekády len dnes na hraniciach heliosféry, kde objasňujú dôležité informácie o zložení a správaní slnečnej sústavy. V prípade ľudskej posádky by sa na palube kozmického plavidla vystriedalo niekoľko generácií.

Otázku dĺžky takejto výpravy riešili koncepty jadrových rakiet minulého storočia, avšak tak masívny projekt si ľudstvo zatiaľ dovoliť nemôže. Známe čierne diery sú navyše oveľa vzdialenejšie než najbližšie susedstvo hviezd a ich mystická existencia nám ostane ešte dlhé éry vzdialená.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP