Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Výskumný tím vedcov z Toronta a Alberty v Kanade vytvorili patent batérie, ktorá funguje na kvantovej úrovni, vďaka čomu je možné ukladať získanú energiu bez toho, aby vznikali akékoľvek straty – píše Futurism

Batérie sú dnes dôležitou súčasťou nášho každodenného života. Na ich energiu sa spolieha čoraz viac zariadení, no ich technológia a princíp fungovania je nezmenený už niekoľko rokov. Vedci sa neustále snažia prísť s rôznymi vylepšeniami, ktoré by dokázali navýšiť ich kapacitu bez toho, aby dochádzalo k zvyšovaniu ich veľkosti a hmotnosti.

Počas niekoľkých rokov sme už viackrát mohli počuť, že bola objavená nová technológia, ktorá by mohla spôsobiť revolúciu v uskladňovaní energie. Napriek tomu sa doteraz nepodarilo pretaviť do úspešného konca žiadny z týchto nápadov. Nádej dáva nová technológia kvantovej betérie, ktorú predstavili kanadskí vedci.

Maximálna efektivita

Portál Science Alert uvádza, že nový patent kvantovej batérie sa nespolieha na klasické elektrochemické pricípy, ale využíva kvantovú mechaniku. Výskum ukazuje teoreticú možnosť toho, že takáto batéria by mohla uchovať energiu bez akýchkoľvek strát a mohla by poháňať množstov zariadení. Jej výroba pritom nevyžaduje žiadne náročné postupy a materiály. Plne postačujú aj súčasné technológie založené na polovodičoch.

Pixabay

Batéria využíva absorbovanie energie, kedy elektrón absorbuje dostatočne nabité fotóny svetla. Kľúčovým krokom je teda vytvoriť batériu v “tmavom stave”, kedy sa všetky fotóny v okolí batérie absorbujú, vďaka čomu už nebude môcť batéria vymienať energiu so svojím okolím. Vo výsledku je takáto batéria veľmi odolná voči stratám energie, nakoľko žiadnym spôsobom nereaguje s okolím. Celý systém je v podstate imúnny voči vplyvom prostredia a po jeho vytvorení sa môže využívať v rôznych podmienkach.

Stále len teoretický návrh

Pomocou vyššie spomenutého modelu je tiež možné takpovediac na povel vybiť batériu a to tak, že sa naruší vnútorná štruktúra. Stále sa však o kvantovej batérii hovorí len v teoretickom smere. Reálne ešte žianda neexistuje a preto sa nedá presne povedať, či všetko bude fungovať tak, ako je deklarované.

Prečítaj si tiež
Kvantová revolúcia Googlu znie lepšie, ako v skutočnosti je. Stále sme len na začiatku

Prvého prototypu by sme sa ale mohli dočkať už v najbližšej dobe, no využívaný bude len na testovanie spôsobov nabíjania a využitia takejto batérie v priemysle a iných, prakticky využiteľných zariadení.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú