Vesmír opäť ukázal svoju fascinujúcu tvár. Astronómovia zachytili záber dvoch zrážajúcich sa prstencových galaxií, ktoré vytvorili obraz pripomínajúci oči sovy. Unikátna formácia, ktorú zachytil vesmírny teleskop Jamesa Webba, dostala meno Kozmický výr. Za objavom stojí tím vedcov vedený Mingyu Lim z univerzity Tsinghua v Pekingu.

Galaxie sa zrazili pred približne 38 miliónmi rokov, no ich svetlo dorazilo k nám až teraz. V obraze možno vidieť dve takmer symetrické prstencové štruktúry s oranžovými stredmi, ktoré výrazne pripomínajú soviu tvár. Symetria naznačuje, že galaxie mali podobnú hmotnosť, veľkosť a štruktúru. Každá z nich má priemer približne 26-tisíc svetelných rokov, informuje LiveScience.

Zriedkavý typ galaxií a ešte zriedkavejšia zrážka

Prstencové galaxie patria medzi najvzácnejšie útvary vo vesmíre. Tvoria len 0,01 % zo všetkých známych galaxií. Zachytiť zrážku dvoch takýchto objektov je výnimočné. K prstencovej štruktúre dochádza, keď jedna galaxia prejde stredom druhej, čo vytlačí hmotu smerom von a vytvorí prstenec.

Vedci objavili záhadný objekt v tvare zvieraťa
Li et al

Oranžové škvrny v strede galaxií predstavujú aktívne galaktické jadrá (AGN), ktoré patria medzi najjasnejšie a najenergetickejšie objekty v známom vesmíre. Podľa vedcov sa v jadre oboch galaxií nachádzajú supermasívne čierne diery s hmotnosťami približne 67 a 26 miliónov slnečných más. Ide zároveň o binárny systém AGN, čo je mimoriadne zriedkavé.

Oblasť medzi dvoma prstencami – prirovnávaná k soviemu zobáku – je centrom intenzívneho vzniku nových hviezd. V tejto časti vznikajú mladé hviezdy, ktoré môžu neskôr hostiť planéty. Celková hmotnosť celého systému sa odhaduje na 320 miliárd slnečných más.

Vedci objavili záhadný objekt v tvare zvieraťa
Li et al

Rovnaký osud čaká aj našu galaxiu

Galaxie sa zrážajú kvôli gravitácii. Ak ani jedna nemá dostatočný impulz, dôjde k ich spojeniu. Až 25 % všetkých galaxií sa práve teraz spája s inými. Takéto procesy menia ich štruktúru, premiešavajú plyn a vedú k vzniku nových hviezd. Hrajú kľúčovú úlohu v budovaní hmotnosti galaxií a ich vývoji.

Ani Mliečna cesta nie je výnimkou. V budúcnosti sa zrazí s galaxiou Andromeda, ktorá je momentálne vzdialená 2,5 milióna svetelných rokov. Hoci pravdepodobnosť zrážky nášho Slnka s inou hviezdou je malá, takáto udalosť by mohla ovplyvniť podmienky života na Zemi.

Objav Kozmického výra bol publikovaný na platforme arXiv a zatiaľ neprešiel recenzným konaním. Vedci dúfajú, že ďalšie pozorovania a numerické simulácie odhalia viac o počiatočných podmienkach zrážky. Naznačujú tiež, že takto spúšťané výbuchy tvorby hviezd by mohli byť doteraz podceňovaným mechanizmom formovania hviezd v ranom vesmíre.

Na vytvorenie tohto záberu prispeli okrem Webbovho teleskopu aj údaje z observatória ALMA v Čile a z Very Large Array v Novom Mexiku. Výsledkom je pohľad na dynamickú a nádhernú kapitolu evolúcie galaxií.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP