Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Vedcom sa podarilo zvrátiť smrť. Tím odborníkov, ktorý v minulosti oživil mozgové bunky u mŕtvych prasiat, teraz oživil niektoré ďalšie orgány. Na tému upozornil portál NYTimes Times Of Isreal.

Oživenie orgánov u mŕtvych prasiat

Konkrétne sa vedcom v rámci novej štúdie publikovanej v žurnále Nature podarilo obnoviť prietok krvi a funkciu buniek v telách ošípaných, ktoré boli hodinu po smrti. Podľa mnohých odborníkov tento experiment vyžaduje aktualizovať samotnú definíciu smrti.

Schéma systému OrganEX. David Andrijevic, Zvonimir Vrselja, et al. / Nature

Ako upresňuje portál LiveScience, samozrejme, v experimente sa žiadne prasa nevrátilo k životu a vedomiu, len umierajúce orgány dostali „druhý dych“, vďaka systému čerpadiel, filtrov a špeciálnemu roztoku. Celý systém dostal názov OrganEx a v budúcnosti by sa mohol potenciálne využiť na pomoc pri zachovaní a obnove darcovských orgánov.

Potenciál zachrániť množstvo ľudí

Proces by v podstate mohol rozšíriť počet orgánov dostupných na transplantáciu a to zvrátením účinkov ischémie, pri ktorej dochádza k poškodeniu orgánov v dôsledku nedostatočného prietoku krvi a prísunu kyslíka. Vo väčšine krajín sveta totiž transplantačné tímy odoberajú orgány až dve hodiny po smrti pacienta, pričom až v 50 % prípadov už tieto orgány kvôli ischémii nie je možné darovať.

Teoreticky by sme sa mohli dočkať využívania tohto systému aj na liečbu ischémie, ku ktorej často dochádza po mozgovej príhode, či srdcovom infarkte. Experiment jasne preukázal, že OrganEx umožňuje roztĺcť srdce, rozprúdiť krv v žilách a tepnách a bunky v srdci, pečeni, obličkách a mozgu opäť prinútiť pracovať, ako keby zvieratá nikdy nezomreli.

NEPREHLIADNI
Naplnili sa najhoršie obavy. Vieme, prečo zomrel prvý človek s transplantovým srdcom z prasaťa

Žiadny iný systém to nezvládol

Pre porovnanie, v druhej skupine ošípaných, u ktorých bola rovnako vyvolaná zástava srdca, avšak namiesto systému OrganEx bola využitá mimotelová membránová oxygenácia (ECMO), k žiadnej obnove nedošlo.

Porovnanie ECMO a OrganEx. David Andrijevic, Zvonimir Vrselja, et al. / Nature

„ECMO je pôsob dlhodobej podpory krvného obehu a dýchania pacientov, ktorých srdce a pľúca nie sú schopné poskytnúť organizmu dostatočný tlak a prietok krvi a výmenu krvných plynov.“

Naopak, ošípané „liečené“ systémom OrganEx si aj po 6 hodinách experimentu zachovali „určité bunkové a metabolické funkcie“. Srdce vykazovalo známky aktivity a bolo schopné kontrakcie, pričom ďalšie vyšetrenie obličiek a pečene ukázalo, že špecifické bunky potrebné na obnovu orgánov boli stále aktívne. Nič také pri ECMO nebolo pozorované.

„Tieto bunky fungovali niekoľko hodín po tom, čo fungovať nemali – to nám hovorí, že zánik buniek sa dá zastaviť,“ cituje portál Time Of Israel hlavného autora štúdie a výskumníka z Yale University Nenada Sestana.

Niektorí experti sa teraz dokonca pýtajú, či „existujú formy smrti, ktoré sú reverzibilné“.

Ide len o prvý krok na ceste k revolúcii

Hoci niektorí považujú tento experiment za obrovský vedecký pokrok a nádej do budúcna, iní za tým hľadajú etické problémy. Pýtajú sa totiž, či by sa mozog ošípaných bez použitia nervových blokátorov nevrátil k svojej funkcii.  Ak áno, a ošípané by získali hoci len na krátky čas aspoň určitý stupeň vedomia, išlo by o etický problém.

Na druhej strane, v budúcnosti by sa metóda mohla použiť na obnovenie mozgových funkcií pri pacientoch, ktorí prekonali ťažkú mozgovú príhodu. Podľa odborníka na etiku Brendana Parenta je potrebné pred využitím tejto technológie na ľudských pacientoch jednoznačne zistiť, čo sa deje v mozgu bez použitia nervových blokátorov.

Vedci ubezpečujú, že zvieratá pri tomto experimente v žiadnom prípade netrpeli, ošípané boli pred usmrtením v celkovej anestézii a blokátory nervov zabezpečovali, aby nedošlo k organizovanej nervovej aktivite. Pri experimente došlo však k jednému prekvapeniu, po podaní jódových kontrastných látok, mŕtve ošípané z nevysvetliteľných dôvodov trhli hlavami.

Odborníci tiež upozorňujú, že systém OrganEx je na míle vzdialený od použitia v medicíne a výsledky publikované v štúdii sú len prvý krok, na ceste k revolúcii.

Korene tejto práce majú svoj pôvod ešte v roku 2019, kedy rovnaká skupina vedcov použila zmenšenú verziu tohto systému na obnovenie určitej bunkovej a metabolickej aktivity mozgu ošípaných.

Tento systém s označením BrainEx dokázal pumpovať cez mozgové cievy špeciálny roztok, ktorý oživil funkcie aktivity buniek v mozgu v hlave ošípaných aj po jej dekapitovaní.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú