Hľadanie mimozemských civilizácií zatiaľ neprinieslo žiadne šokujúce zistenia a naďalej sa zdá, že ľudstvo je vo vesmíre osamelým druhom. Ako však upozorňuje UniverseToday, v hľadaní pokročilej civilizácie nám môžu potenciálne pomôcť aj už existujúce observatóriá – stačí len vedieť, čo treba hľadať.

Využívajú ju v hojnom množstve

Ideálnym cieľom môžu byť chýbajúce látky, ktoré slúžia ako palivo pre fúzne reaktory. Fúzna energia má obrovský potenciál, keďže jej výdatnosť a čistota výrazne prevyšujú tradičné zdroje energie, ako sú fosílne palivá či dokonca obnoviteľné zdroje. Jeden gram vodíkového paliva môže vyprodukovať až 90 000 kilowatthodín energie, čo sa rovná energetickému výstupu 11 ton uhlia.

Deutérium, kľúčová zložka DD (deutérium-deutérium) fúzie, je pritom v oceánoch Zeme pomerne hojné – jeho koncentrácia je približne jeden atóm deutéria na každých 6 420 atómov vodíka, čo predstavuje celkovú hmotnosť 48,5 miliárd ton.

Ako vysvetľujú autori novej štúdie, pokročilá civilizácia by mohla počas svojho vývoja výrazne znížiť podiel deutéria vo svojich oceánoch, čo by sa prejavilo v pomere deutéria k vodíku (D/H) v atmosférickej vodnej pare. Produkcia hélia počas fúznych reakcií by zároveň unikala do vesmíru, čím by vznikala ďalšia detekovateľná stopa.

Midjourney

Pomocou spektroskopických nástrojov je možné identifikovať špecifické vlnové dĺžky a emisné línie molekúl HDO (poloťažká voda) a H2O. Tieto nástroje by mohli byť súčasťou budúcich projektov, ako sú ďalšie prieskumy pomocou teleskopu Jamesa Webba (JWST), navrhované Observatórium obývateľných svetov (HWO) alebo Veľký interferometer pre exoplanéty (LIFE).

Potrebujú milióny rokov

Podľa simulácií tímu by civilizácia s vysokou energetickou spotrebou (napríklad 1 000 terawattov) dokázala znížiť podiel D/H v oceáne podobnom tomu na Zemi na úroveň medzihviezdneho média za približne 170 miliónov rokov. Takýto technologický podpis alebo stopa by mohli pretrvať aj dlho po tom, ako civilizácia vymrie, migruje mimo svoju planétu alebo dosiahne ešte vyšší stupeň technologického pokroku.

Podobne ako dnes skúmame prebytok oxidu uhličitého alebo rádioaktívnych izotopov na exoplanétach, analýza pomeru deutéria a vodíka by mohla byť ďalším krokom pri hľadaní známok pokročilých civilizácií. Autori však zdôrazňujú, že meranie D/H v atmosfére síce nie je jednoduché, ale s modernými nástrojmi to už nie je tak nereálne.

Čelia rovnakým problémom

Ak mimozemšťania existujú, prečo nás nekontaktovali a nikde ich nevidíme? Túto otázku si vedci kladú už veľmi dlho a snažia sa na ňu nájsť odpoveď, pričom teórií už navrhli neúrekom. Jednou z tých novších je hypotéza, podľa ktorej jednoducho mimozemské civilizácie čelia rovnakým problémom, ako my – od technologických bariér cez ekonomiku až po problémy spoločnosti. Tejto problematike sme sa venovali bližšie v samostatnom článku.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP