Vedci prichádzajú s kontroverzným a trochu šialeným plánom na opätovné zmrazenie oboch pólov Zeme pomocou oxidu siričitého, informuje SkyNews. Aj keď môže táto látka spôsobovať kyslé dažde, dusenie či smrť, vedci si za svojím návrhom stoja a tvrdia, že sa môže dočasne stať reálnym riešením jedného z problémov klimatickej zmeny.

Ročne musia vykonať 175 000 letov

Kontroverzná metóda má zatieniť slnečné lúče tým, že dostane do vysokých vrstiev atmosféry oxid siričitý, ktorého drobné častice dokážu slúžiť ako obrovský slnečný štít. Ako však vysvetľujú odborníci, každoročne potrebujú vykonať až 175 000 letov rozprašujúcich túto látku, pričom by sa misie zúčastňovalo až 125 armádnych lietadiel.

Konkrétne sa má jednať o lietadlá určené pre transport a dočerpávanie paliva stíhačkám počas letu, ktoré by v rámci týchto misií lietali vo výške 13 km v severnej aj južnej hemisfére nad zemskými pólmi. Vedci v štúdii, ktorá je zverejnená v prestížnom žurnále Nature, vysvetľujú, že je podľa ich výpočtov otepľovanie severného pólu až štvornásobne rýchlejšie v porovnaní so zvyškom planéty.

358611/Pixabay

Milióny ton oxidu siričitého majú tento proces spomaliť práve vďaka tomu, že sa dokážu pomerne dlho udržať vysoko v atmosfére a odrážať slnečné žiarenie. Odborníci pritom priznávajú, že takéto obrovské množstvo letov vypustí do ovzdušia nesmierne množstvo ďalších skleníkových plynov a neriešia podstatu klimatických zmien, ale len jeden z ich symptómov.

Podobný plán má aj Bill Gates

Vynášanie materiálu do vysokých vrstiev atmosféry napadlo aj iným. Jedným z nich je napríklad Bill Gates, ktorý navrhuje spomaliť globálne otepľovanie vynesením miliónov ton kriedového prachu do astratosféry. Táto myšlienka bola od svojho počiatku veľmi kritizovaná a odborníci varovali, že táto neobvyklá technika môže byť pre meteorologické systémy katastrofálna.

Ďalšie zvýšenie hladín môže byť katastrofické

Hlavným cieľom je zastavenie zvýšovania hladín morí a oceánov, čo môže byť fatálne pre milióny ľudí a spôsobť, že planéta príde o značnú časť súše. Ľad na póloch navyše obsahuje ohromné množstvo metánu, silného skleníkového plynu, ktorý môže globálne otepľovanie ešte väčšmi urýchliť. Experti sa obávajú aj rádioaktívneho odpadu, ktorý je pozostatkom jadrových testov či prastarých patogénov, ktoré sa v ľade môžu nachádzať.

freepik

13 miliónov ton oxidu siričitého vypusteného na jeseň a na jar má podľa odborníkov vystačiť na to, aby sa polárne regióny ochladili o 2 °C. Aj keď sa niektorí obávajú obrovského množstva letov, v skutočnosti sa jedná len o dvojdňovú leteckú premávku roku 2021.

Ďalší vedci sa ale boja napríklad zníženej výnosnosti obilnín kvôli nedostatku Slnka či iných vedľajších účinkov, ktoré si ľudstvo zatiaľ ani len neuvedomuje. Plánov na čiastočné zatienenie povrchu Zeme je mnoho a takmer všetky narážajú na odpor. Niektoré sú pridrahé, iné príliš riskantné a ani jeden z nich nerieši hlavný problém – katastrofálne znečistenie.

Čítajte viac z kategórie: Ekológia

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP