Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Tím čínskych a nemeckých vedcov najnovšie informoval o údajoch nazhromaždených roverom Čchang-e 4 na Mesiaci, ktoré ukázali, že radiácia na našej prirodzenej družici je prítomná v oveľa väčšom množstve než na Zemi či ISS, upozornil Futurism.

Výskum potvrdil úroveň radiácie na Mesiaci

Jednou z najdiskutovanejších prekážok, ktorej musia astronauti vo vesmíre čeliť, je nebezpečenstvo radiácie. Tej sú astronauti zatiaľ najviac vystavovaní pri dlhšom pobyte na vesmírnej stanici ISS, no stále nejde o nič v porovnaní s plánovanými misiami na Mesiac.

Ako informoval portál Phys.org, na radiáciu na našej prirodzenej družici sa najnovšie zameral čínsko-nemecký tím vedcov, ktorý analyzoval údaje zozbierané roverom Čchang-e 4.

Tie ukázali, že budúci „prieskumníci Mesiaca“ budú vystavení dva až trikrát vyššej radiácii než astronauti na palube ISS, a až 200-krát vyšším hodnotám než my na Zemi. Každý deň budú totiž čeliť radiácii s hodnotou 1369 mikrosievertov, čo je približne 2,6-krát viac ako má „denná dávka radiácie“ posádky ISS.

„Úrovne radiácie, ktoré sme namerali na Mesiaci, sú asi 200-krát vyššie ako na povrchu Zeme a 5 až 10-krát vyššie ako pri lete z New Yorku do Frankfurtu. Astronauti sú tejto radiácii taktiež vystavovaní omnoho dlhšie než cestujúci v lietadle a preto ide o vysoké riziko,“ uviedol spoluautor štúdie, fyzik Robert Wimmer-Schweingruber z University of Kiel. 

Tieto hodnoty sú podľa výskumníkov rovnaké na celom povrchu Mesiaca, s výnimkou hlbokých kráterov, ktorých steny dokážu pred radiáciou čiastočne ochrániť. Nové údaje z rovera Čchang-e 4 sa taktiež takmer zhodujú s tým, čo doposiaľ nameral detektor na družici NASA, ktorá okolo Mesiaca krúži už viac ako 10 rokov.

Namerať úroveň radiácie na Mesiaci sa pokúšali už aj astronauti misií Apollo, no tieto údaje sa nikdy nedostali späť na Zem, píše CNN.

Tak vysoké úrovne radiácie môžu z dlhodobého hľadiska spôsobiť široké spektrum zdravotných problémov, od šedého zákalu, až po rakovinu či degeneratívne ochorenia orgánových systémov.

Astronautov na ISS pred vesmírnym žiarením čiastočne chráni magnetické pole Zeme, no na Mesiaci či nebodaj počas budúcich misií na Mars budú astronauti čeliť omnoho vyšším hodnotám. Okrem rôznych ochranných štítov, ktoré môžu byť dokonca aj z húb, vedci skúmajú aj nádejné farmaceutické výrobky, ktoré by mohli pomôcť pri zmierňovaní účinkov žiarenia.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú