Nedávna štúdia astronómov Davida Kippinga z Kolumbijskej univerzity a Gerainta Lewisa z Univerzity v Sydney rozvírila diskusiu v rámci komunity zaoberajúcej sa hľadaním mimozemskej inteligencie (SETI). Títo vedci totiž tvrdia, že naše súčasné úsilie môže trpieť „krízou predstavivosti,“ keď sa zameriava príliš úzko na našu Mliečnu dráhu. Na tému upozornil portál Futurism.

Nová rovnica

David Kipping, známy aj vďaka svojmu populárno-vedeckému kanálu „Cool Worlds“ na YouTube, upozorňuje, že slávna Drakeova rovnica, vytvorená v roku 1961 astronómom Frankom Drakeom na odhad počtu civilizácií v našej galaxii, môže byť príliš „úzkoprsá“.

Drakeova rovnica. University of Rochester (úprava redakcie)

Táto rovnica zohľadňuje faktory ako rýchlosť formovania hviezd alebo rozvoj komunikačných technológií. Napriek tomu, že často čelí kritike pre svoju špekulatívnu povahu, Kipping a Lewis veria, že jej základná myšlienka je správna – musí existovať určitý počet civilizácií vo vesmíre.

Vo svojom článku, ktorý ešte neprešiel recenzným konaním, títo astronómovia navrhujú jednoduchší prístup: rovnicu, ktorá berie do úvahy iba narodenie a zánik mimozemských civilizácií. Tento tzv. „birth-death“ model naznačuje, že ľudstvo sa môže práve vyskytovať v čase, respektíve v období vesmíru, kedy sú ostatné civilizácie v Mliečnej dráhe len veľmi ojedinelé, alebo dokonca neexistujú. To však nevylučuje možnosť, že mnoho iných civilizácií existuje v iných vzdialených galaxiách.

Kipping ďalej uvádza, že naša galaxia môže byť nezvyčajne tichá, možno preto, že sme jednou z prvých civilizácií, ktoré sa tu objavili. Ostatné galaxie môžu byť plné života, ale zatiaľ sme ho neobjavili. Táto myšlienka vyzýva komunitu SETI, aby rozšírila svoje hľadanie aj mimo našu galaxiu, čo by mohlo zvýšiť šance na objavenie inteligentného života.

Rozšírením pátrania na iné galaxie môžu vedci prekročiť svoje súčasné hranice a zvýšiť šance na objavenie inteligentného života mimo našej planéty.

Stoja za nezvyčajným správaním hviezdy?

Ako sme ťa nedávno informovali v samostatnom článku, rovnaká dvojica astronómov prišla tiež s iným nápadom objavovania mimozemských civilizácií. Podľa nich by mimozemšťania mohli umiestňovať do hviezd veľmi nezvyčajné prvky ako napríklad kalifornium a einsteinium, aby signalizovali svoju prítomnosť iným civilizáciám.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP