Vesmír je plný záhadných objektov, ktoré voľným okom nevidíme. Rádioví astronómovia však disponujú technológiami, ktoré umožňujú zachytiť aj tie najjemnejšie signály, ukryté v hĺbke kozmu. Nedávne pozorovania s využitím pokročilých rádioteleskopov, ako je austrálsky ASKAP (Australian Square Kilometre Array Pathfinder) a juhoafrický MeerKAT, odhalili sériu pozoruhodných kruhových útvarov, ktorých pôvod zostáva záhadou, upozorňuje ScienceAlert.

Nielen zvyšky mŕtvych hviezd

Astronómia už dávno pozná objekty s kruhovými tvarmi – od planetárnych hmlovín až po pozostatky supernov. Vznikajú pri rôznych astrofyzikálnych procesoch, najmä pri expanzii horúceho plynu do okolia. No najnovšie objavené kruhové útvary sa líšia od všetkého, čo doteraz poznáme.

Rádioteleskopy odhalili nové objekty s nízkym povrchovým jasom, ktoré boli predtým neviditeľné pre optické a infračervené prístroje. Tieto kruhové štruktúry sú často obrovské, niektoré presahujú veľkosť Mesiaca na oblohe, no ich povaha ostáva nejasná.

Niektoré z týchto objektov sú pozostatky hviezdnych explózií. Keď masívna hviezda dosiahne koniec svojho životného cyklu, zrúti sa do seba a následne exploduje v supernove. Táto udalosť spôsobí uvoľnenie obrovského množstva energie, ktorá vytvorí expandujúcu rázovú vlnu. V ideálnych podmienkach môže takáto explózia vytvoriť takmer dokonalý kruh.

Napríklad objekt s názvom Teleios je výnimočný svojím symetrickým tvarom, čo naznačuje, že jeho expanzia prebiehala v mimoriadne rovnomernom prostredí. Iné pozostatky supernov, ako Diprotodon, sú obrovské a pripomínajú rádiové tiene, ktoré po sebe zanechali dávno vyhasnuté hviezdy.

Nie všetky vieme vysvetliť

Ďalšou skupinou objavených kruhových štruktúr sú plynné obálky okolo Wolfových–Rayetových hviezd. Tieto hviezdy sa vyznačujú extrémnymi hviezdnymi vetrami, ktoré odnášajú vonkajšie vrstvy hviezdy a vytvárajú obrovské škrupiny žiariace v rádiovom spektre.

Pozostatky supernovy, naľavo od ktorej sa nachádza pulzar a vpravo zase jedno z najdlhších a najznámejších vlákien, známe ako "Had".
I. Heywood/SARAO

Medzi najtajomnejšie novoobjavené objekty patria tzv. Odd Radio Circles (ORC), teda „zvláštne rádiové kruhy“. Tieto útvary sú viditeľné výlučne v rádiovom spektre a zatiaľ neexistuje jednoznačné vysvetlenie ich pôvodu.

Jednou z hypotéz je, že ide o zvyšky masívnych výbuchov v jadre galaxií – možno dávnych výtryskov z čiernych dier, ktoré vytvorili obrovské expanzívne štruktúry. Iná možnosť je, že sú to relikty extrémnych gravitačných interakcií, ktoré sme doteraz nepozorovali.

Zaujímavé je, že ORC sú mimoriadne vzácne. Kým v optickom alebo infračervenom spektre vidíme miliardy hviezdnych objektov, týchto podivných rádiových kruhov bolo objavených len niekoľko. To naznačuje, že môžu byť spojené s veľmi špecifickými a výnimočnými procesmi vo vesmíre.

Ovplyvňujú aj našu Zem

Ako sme informovali v nedávnom článku, supernovy sú nesmierne dôležité aj pre život na Zemi, ktorý v minulosti priamo ovplyvnili. Stopy rádioaktívneho izotopu železa-60, objavené v hlbokomorských sedimentoch, naznačujú, že v období pred 2,5 a 6,5 miliónmi rokov bola naša planéta vystavená zvýšenému toku kozmického žiarenia.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP