Vedcom a astrofyzikom sa podaril nepredpokladaný objav. Našli totižto masívnu čiernu dieru, ktorá by však podľa teórie a doterajších dohadov ani nemohla existovať. Hviezdna čierna diera LB-1 tak prepisuje doterajšie poznatky.

Ako informuje portál CNN, čínskym vedcom sa podaril objav, ktorý nepredpokladali. Vo svojom vedeckom príspevku v žurnále Nature popísali objav hviezdnej čiernej diery, ktorá je tak masívna, že by podľa teórie ani nemala existovať. Keďže hviezdne čierne diery sú pozostatkom zaniknutých hviezd, vedecká obec predpokladala, že maximálna veľkosť čiernej diery by nemala byť väčšia ako 20-násobok hmotnosti nášho Slnka.

Tento odhad bol založený na teórii, že zomierajúce hviezdy vymrštia pri explózii v konečnej fáze procesu zániku väčšinu svojej hmoty. Po tomto procese zvanom supernova sa vytvorí neurónová hviezda alebo čierna diera. Vedci ale odhadli, že novoobjavená čierna diera s názvom LB-1 má až 70-násobok hmotnosti nášho Slnka. Je od nás vzdialená 15 000 svetelných rokov.

Jedná sa o skutočný dôkaz, že sme sa doteraz mýlili?

Úlohou vedcov je teraz vysvetliť, ako je možné, že takáto masívna čierna diera vôbec vznikla. Vedci v spomínanom vedeckom príspevku navrhli niekoľko teórií, ktoré by mohli vznik giganta vysvetľovať. Jednou z nich je dohad, že čierna diera LB-1 nevznikla zánikom len jednej hviezdy. Štúdia tiež naznačuje, že by sa mohlo jednať o dve menšie čierne diery, ktoré obiehajú okolo seba. Tento proces si môžeš pozrieť na videu nižšie.

Portál Science Alert tiež poukázal na fakt, že čierna diera LB-1 mohla byť vytvorená takzvanou „fallback“ supernovou. Pri takejto supernove je totižto materiál vymrštený explóziou vtiahnutý späť, čo vedie k priamemu vytvoreniu čiernej diery. Vedci však upozorňujú, že podobný prípad je teoretický možný, ale doteraz o ňom neexistujú žiadne priame dôkazy.

Čaká nás renesancia v chápaní čiernych dier

Ďalšia možnosť naznačuje, že takáto obrovská čierna diera môže existovať, ale vedci neboli doteraz schopní takéto objekty pozorovať. V konečnom dôsledku tak môže byť čierna diera LB-1 skutočným dôkazom toho, že doterajšie dohady boli naozaj mylné. Po tomto objave sa okamžite stala jedným z najvzrušujúcejších objektov Mliečnej cesty.

K jej skúmaniu sa čoskoro pridá mnoho ďalších výskumných tímov. Na margo objavu sa tiež vyjadril David Reitze, fyzik z Floridskej univerzity, ktorý ho popísal slovami: „Tento objav nás núti znovu preskúmať naše modely toho, ako vznikajú hviezdne čierne diery. Tento pozoruhodný výsledok spolu s LIGO-Virgo detekciou binárnych kolízií čiernych dier za posledné štyri roky skutočne ukazuje na renesanciu v našom chápaní astrofyziky čiernych dier.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú