Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Hoci je ľudské telo podrobne študované už stovky rokov, všetkým nám je jasné, že o ňom stále ani zďaleka nevieme všetko. Vedci z Holandského onkologického ústavu si pri detailnom skúmaní snímok ľudskej lebky všimli, že takmer v jej samom strede sa nachádza doposiaľ neznámy orgán. Jedná sa o štvrtý pár slinných žliaz, píše portál Futurism.

Vo všetkých moderných učebniciach anatómie nájdeme len tri páry slinných žliaz. Jeden sa nachádza pri ušiach, druhý pod čeľusťou a tretí máme pod jazykom. Ako píše oficiálny web inštitúcie, po tristo rokoch sa do týchto učebníc pravdepodobne pridá aj štvrtý pár.

V ľudskom tele sa nachádza orgán, o ktorom sme donedávna nevedeli. Tubulárne žľazy sa nachádzajú za nosohltanom. Radiotherapy and Oncology

Holandskí vedci pri skúmaní šírenia rakoviny prostaty po tele použili metódu počítačovej tomografie. 100 člennej vzorke pacientov vstrekli rádioaktívnu glukózu, vďaka ktorej sú nádory roztrúsené po tele, lepšie viditeľné na snímkach. Okamžite ich prekvapilo, keď v hlavách pacientov nečakane objavili dve veľké zvýraznené oblasti. Nešlo pritom o nejakú anomáliu v lebke niekoľkých z nich – tieto neznáme útvary mali všetci.

Keďže sa sto pacientov s rakovinou prostaty nepovažuje za reprezentatínu vzorku, holandskí vedci sa rozhodli tento zaujímavý objav bližšie preskúmať v amsterdamskej márnici. Po viacerých testoch skonštatovali, že naozaj objavili nový orgán – oficiálne je nám teda štvrtý pár slinných žliaz. Nachádza sa v zadnej časti nosohltanu, čiže takmer uprostred lebky. Podľa jeho umiestnenia ho označili ako „tubulárne žľazy“.

Aj napriek našim poznatkom v rôznych oblastiach vedy nás ešte aj v roku 2020 dokáže prekvapiť naše vlastné telo. Pixabay

„Tieto žľazy sa nachádzajú na veľmi ťažko dostupnom mieste, čo znamená, že už len na samotné nájdenie v lebke sú potrebné veľmi citlivé prístroje,“ povedal autor štúdie rádiológ Wouter Vogel z Holandského onkologického ústavu pre New York Times. „Tým sa zároveň vysvetľuje, prečo tento orgán doteraz unikal našej pozornosti.“

Komu môže objav tubulárnych žliaz pomôcť?

Slinné žľazy vytvoria približne za deň pol litra slín, ktoré okrem iného zvlhčujú ústnu dutinu, čím pomáhajú pri prehĺtaní a pri rozprávaní. Pri onkologických ochoreniach, ktoré si vyžadujú liečbu chemoterapiou, sa lekári veľmi snažia ochrániť všetky citlivé časti tela, čo samozrejme zahŕňa aj slinné žľazy. Silné ožiarenie by ich totiž mohlo nenávratne poškodiť.

Pixabay

Mnohí pacienti sa však po ukončení liečby sťažujú na sucho v ústach a s tým súvisiace problémy pri prehĺtaní. „Keďže sme o existencii štvrtého páru slinných žliaz nevedeli, pri ožarovaní zostával nechránený,“ vysvetlil Vogel.

Tento objav má preto veľký potenciál pomôcť pacientom s rakovinou, píše portál Sci-News. „Našim ďalším cieľom je objaviť spôsob, ako tieto žľazy počas ožarovania čo najlepšie ochrániť. Ak by sa to podarilo, pacienti by skončení liečby nemuseli prežívať ťažké vedľajšie účinky spojené s nesprávnou tvorbou slín,“ uzavrel Wouter Vogel. Štúdia bola publikovaná koncom septembra v magazíne Rádioterapia a onkológia.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú