Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Do fialova zafarbená planétka s názvom Farout je od Slnka vzdialená zhruba 17,7 miliárd kilometrov a je doposiaľ najvzdialenejším známym objektom slnečnej sústavy. S touto informáciou prišla v pondelok Medzinárodná astronomická únia.

Planétu Farout objavil tím vedcov z viacerých inštitúcií, ktorí vo vzdialenom vesmíre pátrajú po 9 planéte našej slnečnej sústavy. Vedci odhadujú, že táto novoobjavená trpasličia planéta má priemer zhruba 500 km. Jej ružové zafarbenie môže znamenať, že je celá planéta pokrytá ľadom. Vzhľadom na obrovskú vzdialenosť od Slnka je orbita obrovská. Vedci odhadujú, že jeden obeh okolo Slnka môže planéte trvať zhruba 1000 rokov. Určenie presnej trajektórie však bude výsledkom dlhoročného skúmania.

Objav Faroutu a takisto aj pár týždňov starý objav planéty Goblin, ktorá sa k Slnku nachádza o čosi bližšie, môže výrazne napomôcť k objaveniu už spomínanej deviatej planéty našej slnečnej sústavy. Tá by mala byť zhruba 10x väčšia ako Zem a mala by teda dosť výrazne ovplyvňovať orbity dvoch spomínaných, nedávno nájdených planét Farout a Goblin.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú